site.btaНов прочит на "Пепеляшка" в бургаския куклен театър показва какво ни е нужно, за да мечтаем
Способността да мечтаем и от какво се нуждаем, за да го правим. Това е в основата на новия спектакъл по класическата приказка "Пепеляшка", която режисьорът Съби Събев поставя на сцената на Държавен куклен театър - Бургас с премиера на 27 ноември.
"За да мечтаеш, трябва да си отворен и добронамерен към света, който те заобикаля. Не само към хората, но и към самия неодушевен свят, който е около теб", коментира в интервю за БТА режисьорът и автор на драматизацията Съби Събев. По думите му в основата на спектакъла е залегнала идеята децата да видят по нов начин кой всъщност може да мечтае. "Когато се затвориш в себе си и смяташ, че светът ти принадлежи, по някакъв начин ти постепенно се деформираш в живота и губиш интерес към него. А когато си отворен, имаш възможността да мечтаеш и с това постепенно животът става все по-цветен", коментира още той.
Събев казва, че изборът на заглавие е бил спонтанен, но единодушен, когато заедно с директора на театъра Христина Арсенова решават, че искат да поставят нов прочит на класическа история. За него това не е първа среща с известната приказка, но казва, че за първи път я поставя в Бургас и то точно по този начин - с класическа система кукли марионетки.
"Наред с петрушката и явайката това е една от класическите системи кукли, които действително се възприемат от децата като чиста форма на куклен театър, тъй като все повече актьорите излизат пред сцената. Ние по някакъв начин сме балансирали откритата актьорска игра и работата с куклите и именно върху самата кукла е легнал основният разказ на самото представление. Мисля, че точно това ще допадне на децата", каза още Събев.
По думите му задачата на представлението е да разкаже класическия сюжет на приказката, като същевременно внесе и съвременна интерпретация на съответните образи, които по някакъв начин да се превърнали в клишета. "Именно чрез живия актьорски план и коментарите на самите актьори ние вмъкваме едни по-актуални теми в приказката с тънко чувство за хумор и ирония. Не идеализираме самите образи, а ги правим по-обемни и пълнокръвни. Това е може би и различното в нашата интерпретация на този класически сюжет", коментира Събев.
В спектакъла, който ще има своята първа среща с публиката на 27 ноември, участват Станислава Каменова-Зафирова, Никол Германова, Гергана Анмахян и Диян Русев. Сценографията и куклите са дело на Миглена Методиева, а композитор на музиката към представлението е на Георги Гарчов.
След премиерата всички на възраст над три години могат да го гледат още на 30 ноември и 1 декември.
/АВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text