site.btaФЖМК и СБЖ отбелязаха две годишнини, свързани с българската журналистика
Факултетът по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) при Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Съюзът на българските журналисти (СБЖ) отбелязаха две годишнини, свързани с българската журналистика. Академично тържество бе организирано днес по повод 180-ата годишнина от началото на българската журналистика и 50 години от създаването на ФЖМК.
„Най-добре ще разберат вълнението ми колегите, които от десетилетия не само са свързали своята професионална биография с факултета, а са съпреживявали цели периоди в неговата история – в преходни времена, във времена на кризи, във времена на постижения за академичното образование по журналистика и комуникация. Но във всяка секунда от този белязан с доста трудности и с наши ценни победи път сме били изпълнени и с отговорност към журналистиката като наука и с познание за журналистиката като професия. А най-вече – с отдаденост към една достойна журналистика на бъдещето – нашите студенти и тяхната подготовка“, каза деканът на ФЖМК проф. д-р Веселина Вълканова.
Според нея днешната среща във факултета е знак на почит към пионерите на българската журналистика. Знак на почит е и към нашите учители, които не просто ни поднасяха истината, но и ни научиха да намираме истината, каза проф. Вълканова.
В рамките на академичното тържество почетени двама декани на ФЖМК - проф. д-р Стефан Станчев и проф. д-р Тодор Петев. „Поколения изследователи продължават да учат, да цитират, да се позовават на книгите, на студиите, статиите, на научните извори на двамата наши преподаватели и учители - проф. д-р Стефан Б. Станчев и проф. д-р Тодор Петев“, отбеляза деканът на ФЖМК.
„През 1894 г. се организира всенародно честване по случай 50-годишнината от началото на периодичния печат в България. Кулминация на тържествата е свикването на събор в София, в който участват около 170 души. Сред са изтъкнати журналисти и писатели“, посочи Снежана Тодорова, председател на Управителния съвет на СБЖ.
Тя разказа, че в дневния ред на този събор е поставен въпросът за нравственото и материалното издигане на българската журналистика. Това е проблем, който и днес вълнува нашите колеги и специално нашият съюз, отбеляза Тодорова.
Председателката на Управителния съвет на СБЖ припомни, че през 1894 г., преди 130 години, се поставя началото на организираното журналистическо движение в България. „В устава на дружеството на столичните журналисти има само една разпоредба – член на дружеството може да бъде всеки един журналист, който поставя честта си над хляба си и е готов да се откаже от хляба си в името на истината, правдата и честта си“, посочи Снежана Тодорова. По думите ѝ тези думи днес също звучат актуално.
По време на събитието днес бяха връчиха наградите в студентския конкурс за есе „Никому в угода, никому напук“.
За началото на българската журналистика по време на академичното тържество говори проф. д-р Здравка Константинова, а проф. Минка Златева разказа повече от биографиите на проф. д-р Стефан Б. Станчев и проф. д-р Тодор Петев. Водещ на събитието бе д-р Георги Александров.
В събитието участваха още синът на проф. д-р Стефан Б. Станчев – проф. Красимир Станчев, както и синът проф. д-р Тодор Петев – Тодор Петев-младши, който участва в награждаването на студенти от конкурса на Българското дружество за връзки с обществеността (БДВО), посветен на баща му. Тази година той бе на тема „GEN Z събужда града“. На събитието бяха представени и студентски филми, посветени на проф. д-р Стефан Б. Станчев и проф. д-р Тодор Петев. Екатерина Анчева от БДВО връчи плакет на проф. Веселина Вълканова, с който отбелязаха дългогодишното сътрудничество между организацията и ФЖМК.
/РБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text