site.btaОбластно учение за извършване на спасителни действия при пътнотранспортно произшествие се проведе в Смолян
Съвместно областно учение за извършване на спасителни действия при пътнотранспортно произшествие се проведе в Смолян. Учението започна с тежък пътен инцидент между лек автомобил с двама души и автобус с трима пътника. „Катастрофата“ става на разклона за курорта Пампорово и пътя за Девин, в усложнена метеорологична обстановка, затруднени пътни условия, вследствие на обилен снеговалеж и заледяване.
Десет минути след подаване на сигнала за произшествието на спешния тел. 112 на място пристигнаха два специализирани автомобила на Спешна помощ, два противопожарни автомобила и полиция. Районът бе отцепен и огнеборците започнаха със спасителната операция. Те разрязаха лекия автомобил, за да извадят пътуващите в него двама мъже, които бяха в безсъзнание.
„Създаде се организация за въвеждане на "Процедура 3“ за действие при такива ситуации – създаване на временна организация за движение и справяне с инцидента, която да съсредоточи силите от единната спасителна система. Това беше целта – да направим едно проиграване на тази процедура, предвид предстоящия зимен сезон“, каза комисар Чавдар Кичуков - директор на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението“ – Смолян. Той посочи, че дирекцията са изпратени два специализирани автомобила предвид на това, че може да възникне и пожар в катастрофиралите превозни средства, както и аварийно-спасителен автомобил със съответната техника за изваждане на пострадалите, които са затиснати в леката кола.
„Това са реални ситуации, които възникват често. Колегите си свършиха работата, извадиха пострадалите, които бяха насочени към центъра за спешна медицинска помощ. Повикахме екипи на Българския червен кръст (БЧК), за да се окаже психологическа подкрепа на пострадалите при този тежък инцидент“, добави още комисар Кичуков.
„Действията на службите са били изключително навременни. Първи пристигнаха екипите на Центъра за спешна медицинска помощ, веднага след тях служителите на пожарната. Полицията своевременно пристигна и отцепи района около пътнотранспортното произшествие“, обясни Даскалов.
Заместник-областният управител Красимир Даскалов уточни, че целта на областното оперативно-техническо учение е да се провери степента на координация и организираност на различните институции, които имат задължение да реагират в такава ситуация. Предстои да се проведе среща с всички участвали в учението институции, на която ще се даде оценка за справянето им в спасителната операция.
Съвместното областно учение се провежда съгласно План-програмата за изпълнение на областната политика по безопасност на движението по пътищата за 2024 г. Очаква се по този начин да се извърши проверка и подобряване на взаимодействието, координацията и общото управление на звената на Единната спасителна система и екипите в тях, повишаване на уменията и тренираността на ръководителите за използване на оперативните възможности на Единната спасителна система и местната власт. В учението участваха Областна дирекция на МВР – Смолян, Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Смолян, Центърът за спешна медицинска помощ, Областен отдел „Автомобилна администрация“, Областно пътно управление, Община Смолян, БЧК – Смолян, Областна администрация Смолян.
/ТНП/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text