site.btaПредседателят на Окръжен съд – Търговище откри Образователната програма за тази учебна година на среща с дванадесетокласници
Председателят на Окръжния съд в Търговище Татяна Даскалова се срещна с ученици от дванадесети клас на Първо Средно училище (СУ) „Св. Седмочисленици“. Изявата е част от Образователната програма „Съдебната власт-информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“, съобщиха от пресцентъра на институцията.
Пред повече от 50 бъдещи абитуриенти съдия Даскалова говори за професиите „съдия“, „прокурор“, „следовател“, за статута на магистратите и структурата на съдебната система в България. Магистратът разказа какви знания, умения и качества трябва да се притежават, за да си „съдия“, „прокурор“, „следовател“, какви видове спорове разглеждат съдиите и ролята на прокурора преди и по време на различните видове дела. Във връзка с кариерното развитие, към което са се насочили подрастващите, тя обърна внимание на други юридически професии, които могат да се практикуват след завършване на специалността „Право“, а именно адвокат, нотариус, юрисконсулт.
Съдия Даскалова се спря на структурата на съдебната система в Република България-районни, окръжни, апелативни съдилища, както и на Върховния касационен съд. Специално внимание обърна на административното правораздаване и на Конституционния съд. Разграничи двуинстанционното (при административните) и триинстанционото (при останалите видове дела) производство, каза говорителят на Окръжния съд в Търговище Десислава Здравкова.
По думитеѝ за краткото време на учебния час лекторът успя да поясни какво е правоспособност и дееспособност, как се упражняват права в различните възрасти-при навършено и ненавършено пълнолетие, може ли неродено дете да е носител на права, юридическите лица като носители на права и задължения.
„И тъй като вече сте пълнолетни, повечето от вас имат шофьорски книжки, ще обясня какво е непозволено увреждане и как то може да промени живот или даже да го отнеме“- каза Даскалова. И представи примери от съдебната си практика, като посочи дефиницията на непозволеното увреждане в Закона за задълженията и договорите, а именно, че всеки, който причини вреда на някой друг, е длъжен да я поправи. „Затова винаги, когато имате проблем, търсете консултация от адвокат“, посъветва учениците съдията.
На учениците бяха раздадени образователни материали, предоставени от Висшия съдебен съвет по Програмата. В тях се разглеждат органите на съдебна власт в страната, структурата и функциите им.
Срещата премина под ръководството на Светлана Чанкова – старши учител по „Гражданско образование“, а учениците зададоха и предложения за други интригуващи ги теми, допълни Здравкова.
Органите на съдебната власт от Търговищко се включват в Образователната програма за единадесета поредна година. Тя има за цел да обогати познанията на учениците относно статута, структурата и функциите на съдебната власт в Република България. Сред задачите, поставени пред магистратите, чрез Програмата се подпомага формирането на правна грамотност и култура сред младите хора; превенция на детското насилие и на детската престъпност; повишаване степента на спазване на законите; постигане на разбираемо и отворено към обществото правосъдие; повишаване на доверието в съдебната власт; реализиране на гражданското образование на практика.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text