site.btaОбщина Плевен, посолството на Казахстан и Националният археологически институт с музей са носители на отличието „Златна монета Култура“
Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ - БАН) са носители на отличието „Златна монета Култура“. Това стана известно на тържествена церемония, която се състоя тази вечер в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. Организатори са Съветът на европейската научна и културна общност и Клубът на българския културен и научен елит.
Председателят на Съвета на европейската научна и културна общност Росица Златанова отбеляза, че трите отличени институции имат голям принос за популяризиране на международния културен обмен и на българската култура.
Тя подчерта, че „Златна монета Култура“ е притежание на едни от най-авторитетните институции в България като Народния театър „Иван Вазов“ и Националната библиотека, както и на много посолства у нас.
Наградата на Посолството на Република Казахстан се присъжда за международен културен обмен. Тя бе връчена от директора на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ Данаил Цолов, също носител на отличието, на представителя на посолството Мейрам Айтжанов.
За нас е чест да получим тази награда. Ние винаги ще работим за задълбочаване на двустранното сътрудничество между Казахстан и България в сферата на образованието и културата, каза Айтжанов.
За популяризиране на българската история и култура извън страната „Златна монета Култура“ получи Националният археологически институт с музей при БАН. Тя бе връчена от секретаря на Народно читалище „Съгласие 1869“ – Плевен Мая Паскова на заместник-директора на културния институт доц. д-р Емил Нанков.
Изключително се радвам, че получавайки това отличие Институтът става съпричастен към една добра кауза и традиция, осъществявана от Съвета на европейската научна и културна общност в сътрудничество с Клуба на българския културен и научен елит. Най-интересното е това, че се случва в Плевен, чийто регион е сред най-богатите по отношение на своето археологическо и културно-историческо наследство като се започне от палеолитното находище до село Муселиево и се стигне до римския легионен лагер Ескус при село Гиген, отбеляза доц. д-р Нанков при получаване на наградата.
Носител на „Златна монета Култура“ получи Община Плевен за древно и уникално културно историческо наследство и за активна съвременна културна дейност. Двама от най-младите представители на Съвета на европейската научна и културна общност Атанас Стоянов и Мила Митева връчиха отличието и грамотата на заместник-кмета на Община Плевен Елина Димитрова.
Наградата е признание за нашите културни и образователни институции, за нашите културни дейци, които всеотдайно работят, каза Димитрова при получаване на наградата.
Церемонията бе открита с изпълнение на Общинския хор „Гена Димитрова“. Специалният подарък за публиката в Плевенския театър бе концертът на Представителния фолклорен ансамбъл „Пазарджик“.
Припомняме, че с отличието Златна монета "Култура" бе удостоен през миналата година Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев" - Плевен. Община Левски също е носител на приза за древно и уникално културно-историческо наследство и активна съвременна културна дейност.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text