site.btaПолитиците панически бягат от темата за миграцията, каза Гергана Паси
Политиците панически бягат от темата за миграцията. Това каза Гергана Паси, президент и основател на неправителствената организация „ПанЕвропа България“, по време на форум на тема „С какво допринасят принудително разселените лица към приемащата ги страна“. Домакин на форума е дворецът „Врана“ в София.
Дискусиите на форума са фокусирани върху социално-икономическото приобщаване на бежанците в България. Събитието събира политици, лидери на общности, неправителствени организации и представители на бизнеса, за да се опитат да набележат решения за приобщаването на бежанците, които да са от полза както за разселените лица, така и за българското общество.
Пред участниците Гергана Паси отбеляза, че форумът се случва в натоварена откъм важни събития седмица – изборите за президент на Съединените щати, както и изслушването на бъдещите еврокомисари, включително и еврокомисаря от България.
Свикнахме да живеем в екстремна турболентност, затова днес се опитваме да успокоим разговора и да обърнем внимание на темата как помагаме на други човешки същества, каза Гергана Паси. По думите ѝ миграцията в историята се е случвала най-често, защото човекът е търсил по-добър живот за себе си и за своите близки. Паси допълни, че е необходимо да се разграничи доброволната и бежанската миграция, в която хората са поставени под заплаха, бягайки от война, бедствие.
Форумът е организиран от „ПанЕвропа България“ и Агенцията на ООН за бежанците, Върховния комисариат за бежанците на ООН в България и Либералния институт за политически анализи.
По данни на организаторите след ескалацията на конфликта в Украйна през 2022 г. над 193 хил. души са получили временна закрила в България. Като външна граница на ЕС, България играе решаваща роля за закрилата на бежанците и приема разселени лица не само от Украйна, но и от държави като Сирия и Афганистан. Въпреки това, България остава една от малкото държави в ЕС без национална интеграционна политика. Това събитие цели да подчертае значението на приобщаващите политики, които дават възможност на бежанците да упражняват пълноценно правата си и да допринасят активно за общностите, които ги приемат. Истинската интеграция се осъществява в рамките на общността, като насърчава взаимното развитие и устойчивост, които обогатяват както бежанците, така и приемащото ги общество, посочиха организаторите.
Форумът включва дискусии, посветени историите на бежанците за приемащите ги общности и участниците ще споделят лични истории за постижения, устойчивост и позитивно въздействие върху развитието на общността. В събитието се очакват изказвания на Симеон Сакскобургготски, Седа Кузуджу, представител на Върховния комисариат за бежанците в България, Петко Николов, министър на икономиката и индустрията, заместник-министри на образованието и науката, и на труда и социалната политика, режисьори, писатели, както и мнения на лидери от бизнеса.
/РИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text