site.btaМайстори на каменното длето създават пантеон на българските войводи в Еленския Балкан
BOBSTH 06:30:01 01-10-2019
AM1544BO.008 06:30
с. Раювци - пантеон - войводи
Майстори на каменното длето
създават пантеон на българските войводи
в Еленския Балкан
с. Раювци, Еленско, 1 октомври /Марина Петрова, БТА/
Майстори на каменното длето създават пантеон на българските войводи в Еленския Балкан. За втора поредна година фондация "Звезди под звездите" е организатор на десетдневния скулптурен пленер в района на китното село Раювци, разказа за БТА скулпторът Дамян Бумбалов, който е един от участниците в пленера. Идеята е да бъде запазена паметта на българските войводи, извайвайки лицата и имената им върху камък, посочи той.
Творците са от всички краища на България. Част от лицата на войводите, пресъздадени върху камъка, са вдъхновени от запазени фотографии и литографии с техните ликове от 18 век, други са създадени на базата на запазените спомени на техните съвременници, посочи Дамян Бумбалов. Според него работата е много интересна и заради факта, че самите творци се запознават с миналото, с историята и живота на българските войводи.
Образът, който Бумбалов пресъздава върху камъка е на Христо войвода, чиято чета е била в Стара планина. Всеки от нас "влиза" в образа, интересува се от него, защото само по този начин можем да пресъздадем героите истински, уточни авторът.
Каменните блокове са врачански варовик и тежат между един и четири тона, разказа скулпторът Стефан Стефанов, който работи само на ръка, и е възпитаник на училището за каменоделци в Кунино. Той представя образа на Донка войвода, една от стоте жени български войводи, запазени в летописите. По думите му да изрисуваш жена, която е същевременно и борец за свобода, е една от най-трудните задачи, защото трябва да представиш нежността на женското лице и твърдостта на волята.
Русенският художник Даниел Кънчев вае образа на Момчил Войвода. По думите му това е първият български войвода, записан във византийските хроники, убит е през 1343 година, когато е бил на 40 години, бил е женен за търновска принцеса и е бил от бедно потекло. Според легендата поради факта, че влизал в непрекъснати пререкания с византийската власт, те му дават титлата войвода, а същевременно той се оказва първият родопски защитник на българските земи от турското нашествие, разказа Кънчев.
Скулпторът Огнян Петков от Бургас обяснява, че неговият герой е войводата Куман. Петков отбелязва, че от духовна гледна точка, пленерът в Еленския балкан, на брега на язовир "Йовковци", е уникално събитие, защото чрез образите върху камъка, на бял свят излизат личностите, създали началото на борбата за самоосъзнаване на българите. Това благородно начинание е съпроводено и с изживяването на творците, които общувайки помежду си, научават историята на героите, уточнява Огнян Петков. "Преди два дни тук, в Еленския Балкан, валя пороен дъжд, ние се притеснихме, защото имаме десетдневен срок да завършим скулптурите, и точно тогава, тук, в тази част - дъждът спря", разказа авторът.
Екипът е интересен, повечето от скулпторите са преподаватели или учители, те са от Велико Търново, от Бургас, от Русе, от Враца, от Плевен, от София, но всички са единодушни, че каузата е значима, защото поставя началото на един учебник на открито.
Скулпторът Румен Димитров - Попа смята, че този пленер има много по-дълбок смисъл, тъй като чрез изкуството се възражда историята, а магията на Балкана и невероятната природа ще накарат всички посетители да се замислят за непреходното. Неговият образ е на Жельо войвода, от когото има запазени два кръгли печата и те ще бъдат акценти в композицията. Авторът уточни, че паметните знаци ще бъдат поставени около пътеката, водеща към Раювския кромлех и големия паметник на Вълчан войвода, издигнат преди няколко години.
Идеята за изграждането на Раювския кромлех и паметника на Вълчан войвода, един от защитниците на Стара планина, е на фондация "Звезди под звездите". Целта е да бъдат запазени обичаите и традициите на българския народ. Самият кромлех е изграден по подобие на откритите от археолозите кромлехи по българските земи, датиращи от около шест века преди новата ера. Според проучванията каменните съоръжения са използвани от траките за календар и отчитане на времето, нещо като астрономическа обсерватория. Концепцията за целия комплекс, който се извисява на билото в село Раювци край язовир "Йовковци", е да вплете всички български символи - исторически, патриотични, езотерични и мистични, уточни Атанас Стоянов. Той е скулптор от Бургас, но участва в оформянето на уникалното място от няколко години.
Според Атанас Стоянов, когато към комплекса бъдат прибавени и образите на реално съществували исторически личности и герои, пазени в народната памет и фолклор, усещането на посетителите, че се връщат към корените си и че носят вечния български дух ще бъде много по-силно.
Догодина ще се състои третото издание на пленера "Пантеон на българските войводи", посочиха организаторите. В двете години досега са създадени над 20 паметника, сред тях са образите на Капитан Петко Войвода, Филип Тотю, Бачо Киро, Индже войвода, както и много български защитници, които са позабравени, защото не са били изучавани.
През цялата година в комплекса се организират театрални постановки, джаз фестивали, тематични музикални вечери с идеята за синтез между природа, изкуство и история.
/АМ/
news.modal.header
news.modal.text