site.btaМедицинска беседа по повод Световния ден за борба с остеопорозата ще се състои в Търговище
Медицинска беседа по повод Световния ден за борба с остеопорозата ще се състои в Търговище. В открит разговор с гражданите специалист ортопед, кинезитерапевт и медицинска сестра ще изложат добре познати и малко известни факти, свързани със заболяването. Ще представят и насоки и съвети, които всеки би могъл да приложи в ежедневието си, за да остане максимално дълго подвижен и без болка, независимо от възрастта.
Домакин на информационното събитие е Регионалната библиотека „Петър Стъпов“ – Търговище. Във фоайето на втория етаж на културната институция пред заинтересованите от темата граждани ще излязат ортопедът д-р Тихомир Папуров, кинезитерапевтът Весела Кръстева и медицинската сестра Елеонора Стефанова. Срещата ще бъде утре от 17:30 часа.
През 2000 г. остеопорозата бе определена от Световната здравна организация като третото социално значимо заболяване в света, след сърдечно-съдовите и онкологичните заболявания, посочват организаторите. А идеята на събитието в Търговище е да се привлече вниманието на обществото към заболяването, чиято симптоматика се откроява сравнително късно.
Пред репортер на БТА д-р Папуров коментира, че симптомите на остеопорозата често водят до оперативно лечение. И като основни индикации на заболяването посочи променена височина на стойката, на конструкция на гръбначния стълб или в по-лошите случаи фрактура, вследствие на счупване. Оперативното лечение, по думите на ортопедът, е травма за организма, включително и психическа травма за пациента. Освен това и възстановяването отнема много повече време.
Специалистите посочват, че при дамите заболяването се проявява по-често. Всяка пета жена над 60 години страда от остеопороза. При мъжете засегнати са 5 процента от навършилите 75 години. В тази връзка д-р Тихомир Папуров препоръчва жените да се изследват редовно след навършване на 55-60 годишна възраст. Идеята е при отчитане на намалена костна плътност да се предприемат мерки, за да не се стига до по-напредналите етапи на заболяването, защото то всъщност протича безсимптомно, каза медикът.
За по-добрата информираност на гражданите роля имат и техните лични лекари, тъй като пациентът много по-често се среща със своя личен лекар, отколкото с ортопед или ревматолог, добави той.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text