site.btaНад 1.2 милиона лева е инвестиционната програма на „ВиК“ – Враца за годината
Над 1.2 милиона лева е инвестиционната програма на „ВиК“ – Враца за годината в системи и съоръжения публична общинска собственост и публично държавна собственост, става известно от проект на програмата, който се разглежда днес на неприсъствено заседание на ВиК Асоциацията.
В сайта на областна администрация е публикуван подробният проект, от който са видни вложенията в десетте общини от областта. В публикувания дневен ред за неприсъственото заседание фигурира и точка, свързана с вноската от държавата към Асоциацията, която се предвижда да е в размер на 30 000 лева за следващата календарна година. Общинските съвети във Врачанско дадоха мандати за подкрепа на внесените две предложения за заседанието на Общото събрание на Асоциацията.
Преди дни по инициатива на областния управител на област Враца Николай Николов бе проведена среща с кметове на общини и населени места от региона и с управителя на „ВиК“ – Враца Ангел Престойски. Тогава Николов увери, че е належащо създаването на стратегическа план-програма за изпълнение на проекти във ВиК инфраструктурата.
„Считам, че е необходимо, по предложение на кметовете, да бъде изготвен списък от проекти, кореспондиращи с инвестиционните програми на общините. Проектите, касаещи изграждане или рехабилитация на водопроводната мрежа, ще бъдат заложени за изпълнение, а с приоритет ще се инвестира в населените места, в които има проблем с водоподаването”, е казал на срещата областният управител.
По данни на ВиК дружеството, изнесени по време на работната среща, засегнати от маловодието към края на месец септември са близо 1 300 души в четири села от областта. Две от селата -Ослен Криводол и Лик, излизат от режим на водата след направената организация за водоснабдяване, чрез присъединяване на водни количества от яз. „Среченска бара”, е станало известно още по време на срещата.
В началото на месец септември служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров даде като положителен пример „ВиК“ – Враца, които са намалили загубите си след воден цикъл – от 24 млн. ползвани води, на 9 млн.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text