site.btaИзложба с 30 икони и 100 фотографии на Мирослав Вълев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“
Изложба с 30 икони и 100 фотографии от България на Мирослав Вълев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.
За Вълев изложбата е юбилейна, по повод неговата 60-годишнина. Иконописецът е възпитаник на Керамичното училище в Троян, в наши дни преименувано на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“. От там получава всестранна подготовка, която, по негови думи, му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.
„Аз съм завършил керамичното училище, но за мен керамиката остана на прага му. Минаха няколко години и имах нужда да се занимавам с нещо такова. Винаги ми е бил в главата, дори и в училище, някакъв образ на светец. Просто взех една дъска и с уменията, които имах от училище, нарисувах икона“, разказа той пред БТА.
Вълев посочи, че използва технологията на Кирил Цонев - при когото много точно е описано абсолютно всичко за живописта, маслената живопис, рисуването на икони върху дъска, и спазва абсолютно точно написаното.
До момента Вълев има 11 самостоятелни изложби - както иконопис, така и на фотография, участвал е в пленери във Франция и Италия.
Негови икони има в редица български църкви и манастири, в Гърция, Франция, Германия, Италия, Белгия, Нидерландия, Испания, Англия, Австрия, Швейцария, Чехия, Унгария, САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия и ЮАР.
Иконите в експозицията е подредил сам по стилове и школи. Голяма част от изображенията на светци рисува по поръчка, но признава, че най-много обича да прави копия на икони от Самоковската и Банската школи.
„Банските и Самоковските майстори, заедно с търговците от тези краища, са пътували до Мюнхен и Виена, учили са рисуване и са били невероятни художници“, посочи той. В изложбата могат да бъдат видени и копия на последните четири икони, рисувани от Захари Зограф, които и до ден днешен са изложени в българския конак в Кареа, столицата на Света гора, разказа Вълев.
Сред изображенията, които предизвикват най-голям интерес у посетителите, е копие на една от трите чудотворни икони в българския манастир „Св. Георги Зограф“. Това е т.нар. Аравийска икона, което по чудотворен начин е изчезнала от територията на днешен Израел, където е роден Свети Георги, и се е появила на една дъска в манастира. Тя се изнася за литийно шествие на храмовия празник на манастира и се пренася на около километър до параклиса „Св. Георги“, разказа иконописецът.
За Мирослав Вълев изписването на икони е призвание и се надява, че ще има още време за напред, за да нарисува още много.
Фотосите, включени в изложбата, са запечатали предимно красотата на българските планини – Пирин, Рила, Стара планина, но и на старите български къщи и Черноморието. Разказва, че страстта по фотографията се заражда още в детските му години и впоследствие успешно се комбинира с любовта към пътешествията.
Изложбата ще остане в Галерия „Серякова къща“ до 8 октомври.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text