site.btaХора в неравностойно положение ще покажат умения и талант на фестивал в поповското село Медовина
Хора в неравностойно положение ще покажат умения и талант на фестивал в поповското село Медовина. Деветото издание на форума, на който среща си дават хора с увреждания от Североизточна България, ще бъде утре, 19 септември, съобщи за БТА секретарят на народно читалище „Иван Иванов-1891“ и организатор на събитието Йорданка Николова.
Всяка година лотого на фестивала е „Да подарим мечта“, сега той ще премине под мотото „Заедно можем повече“.
По думите на Николова, целта на фестивала е да приобщава хората в неравностойно положение в обществото. Традиционно културната институция и потребители от дома в село Медовина работят в сътрудничество, обясни секретарят. Хората с увреждания се включват в читалищните прояви, имат изяви и извън населеното място. Тъкмо заради това се роди идеята за организирането на фестивала, спомня си Николова. Още повече че форумът дава възможност за среща на сродни души и това зарежда емоционално участниците.
Фестивалът се утвърди като ежегодно събитие в културния календар на община Попово. Тази година се очаква да участват общо 170 изпълнители от съседни градове и села от Търговищка, Разгадска, Русенска и Великотърновска област.
През миналата година на сцената в Медовина са се изявили 150 изпълнители, а в годините преди пандемията от COVID-19 са били и над 380, обясни читалищният секретар. Заради пандемията е направено двегодишно прекъсване, но сега интересът отново е голям.
Фестивалът има конкурсен характер. Няма възрастови ограничения. По регламент участниците са разделени в категориите: солово, дуетно или групово изпълнение на песни, танци, рецитация, пиеса, скеч. На фестивала утре потребители от седем населени места ще подредят в базар свои ръчно изработени изделия и сувенири.
Организаторите уточняват, че отличените ще получат грамота и медал. За провеждането на фестивала организаторите от Народно читалище „Иван Иванов-1891“ получават подкрепа от Община Попово.
/ТТ/
news.modal.header
news.modal.text