site.btaОт "Възраждане" не очакват законопроектът им за вендинг автоматите за лекарства да бъде обсъден на второ четене
От „Възраждане“ не очакват законопроекта им, с който се дава правна възможност за поставяне на автомати за продажба на лекарства в населени места с недостиг на аптеки, да бъде разгледан на второ четене в пленарна зала. Това коментира в парламента Цончо Ганев, член на парламентарната група на „Възраждане“. Той припомни, че според предлаганите текстове решението къде да се поставят автоматите за лекарства зависи от Министерството на здравеопазването и няма да засегне бизнеса на фармацевтите. Със становища срещу предлаганите промени вече реагираха от Инициативния комитет на магистър-фармацевтите в България, както и от Българския фармацевтичен съюз.
Цончо Ганев защити законопроекта. Той бе категоричен, че подобни вендинг автомати за продажба на лекарства има в цяла Западна Европа и положението в селата в България е „пълен геноцид“. Говорим за села с 20-30 човека, които нямат никакъв достъп, обясни той.
Маргарита Генчева, народен представител от „Възраждане“, обясни, че със законопроекта вендинг машините ще бъдат поставени под регламент, ще бъдат вкарани в регистър и ще бъдат поставени под контрола на Агенцията по лекарствата. Другото важно нещо, което искаме с този законопроект, е денонощните аптеки да станат част от националната аптечна карта, обясни депутатът. Фармацевтите и в момента могат да откриват денонощни аптеки, но те нямат финансов интерес и това е причината в 13 областни центъра в България да нямат денонощна аптека. Това затруднява изключително много достъпа до лекарства на пациентите, коментира Генчева.
Според нея изваждането на аптечните автомати извън помещенията на аптеките е единственото смислено нещо, което могат да направят. По думите на Генчева и към момента съществуват възможности за поставяне на аптечен автомат, но те по регламент се намират само в самата аптека. Аргументите на фармацевтите са абсолютно несъстоятелни, защото и към момента те не упражняват пряк контрол върху тези автомати, които се намират някъде в помещението на аптеката и няма нарочен фармацевт, който да стои до този аптечен автомат и да контролира кой какво си купува от него, посочи депутатът.
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text