site.btaДве длъжности в списъка по Конституция, от който президентът може да избере служебен премиер, са вакантни, а други две - с изтекъл мандат
Две длъжности в списъка по Конституция, от който президентът Румен Радев може да избере служебен премиер, са вакантни, а други две - с изтекъл мандат. Радев поиска вчера от Народното събрание да попълни списъка, след като заяви че няма да подпише указа за назначаването на служебното правителство, предложено от Горица Грънчарова–Кожарева.
Утре държавният глава ще разговаря с определените по Конституцията лица, които могат да бъдат назначени за служебен министър-председател.
„Искам най-отговорно да призова Народното събрание да изпълни своите задължения по попълването на „домовата книга“, за да мога аз от своя страна пълноценно да изпълня моите задължения по чл. 99 от Конституцията по съставяне на служебно правителство“, каза президентът Румен Радев. От десетте потенциални кандидати за министър-председател, две са вакантни, две – с изтекъл мандат, и при четиримата представители на Българската народна банка (БНБ) има усложнения, свързани и с европейското законодателство, посочи президентът вчера.
След промените в Конституцията за служебен министър-председател държавният глава може да избира измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на БНБ, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.
Омбудсман и заместник-омбудсман
В момента няма нито омбудсман, нито негов заместник.
На 10 април тогавашният председател на парламента Росен Желязков обяви за прекратени правомощията на омбудсмана Диана Ковачева, след като тя подаде оставка. Росен Желязков съобщи, че в Народното събрание е постъпило писмо, с което Ковачева заявява, че подава оставка като омбудсман във връзка с избора ѝ за съдия в Европейския съд по правата на човека и предстоящото встъпване в длъжност. На 27 март правомощията на заместник-омбудсмана Елена Чернева – Маркова също бяха прекратени, след като тя подаде оставка. Като причина Елена Чернева – Маркова е посочила лични мотиви.
В случаите на предсрочно прекратяване на мандата на омбудсмана, нов омбудсман се избира в срок един месец от влизането в сила на решението за прекратяване на правомощията, гласи Закона за омбудсмана. Процедура за избирането на нов омбудсман обаче не започна.
Омбудсманът се избира от Народното събрание в условията на публичност и прозрачност за срок от пет години и може да бъде преизбиран на същата длъжност само за още един мандат, гласи законът. За омбудсман се избира български гражданин с висше образование, който притежава високи морални качества, доказан опит в сферата на правата на човека и отговаря на условията за избор на народен представител. Предложение за избор на омбудсман могат да правят народните представители, парламентарните групи и юридически лица с нестопанска цел в обществена полза (сдружения и фондации – бел.ред.).
Заместник-омбудсманът се избира от Народното събрание с явно гласуване в срок един месец от избирането на омбудсмана по негово предложение.
Заместник-председатели на Сметната палата
На 9 април 2015 г. парламентът избира Горица Грънчарова-Кожарева и Тошко Тодоров за заместник-председатели на Сметната палата, според информация на отдел "Справочна" на БТА. Двамата бяха предложени от тогавашния председател на Сметната палата Цветан Цветков. И двамата вече са с изтекъл мандат. Заместник-председателите се избират за срок седем години, гласи законът за Сметната палата.
По закон заместник-председателите се избират от Народното събрание по предложение на председателя на Сметната палата.
В момента Горица Грънчарова-Кожарева е изпълняващ правомощията на председател на Сметната палата за периода от назначаването на председателя на Сметната палата Димитър Главчев за служебен министър-председател.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text