site.btaПремиерът Димитър Главчев поздрави спортистите, донесли медали за България на Олимпийските игри в Париж

На снимката: премиерът Димитър Главчев.Снимка: Милена Стойкова/БТА (архив)

Днес е невероятен ден за българския спорт, написа министър-председателят Димитър Главчев в официалната Фейсбук страница на Министерския съвет.

"Огромно браво на Кимиа Ализаде, която завоюва исторически първи медал за България в таекуондото! От сърце се радвам и на успеха на Божидар Андреев, който спечели бронз във вдигането на тежести. Поздравявам и Хавиер Ибанес за завоювания бронзов медал на Олимпиадата в категория до 57 килограма в бокса. Пожелавам успех на всички останали наши спортисти!", пише още в публикацията.

С огромна радост и гордост искам да поздравя Семен Новиков и екипа му за невероятния успех и спечелването на златен медал на Олимпиадата в Париж!, написа премиерът по-рано и за Семен Новиков.
"Неговото постижение е историческо - първи български медал в борбата след цели 24 години. За последно този успех постигна великият Армен Назарян през 2000 година – когато спечели злато. Упоритостта и отдадеността на Семен са истинско вдъхновение за всички!", отбелязва служебният премиер.

Президентът Румен Радев също поздрави по-рано днес Семен Новиков, който донесе първа титла на България от Олимпийските игри в Париж.

Българската националка Кимиа Ализаде спечели бронза на олимпийския турнир по таекуондо в категория до 57 килограма.

Божидар Андреев взе бронзов медал в категория до 73 килограма при мъжете във вдигането на тежести.

Боксьорът Хавиер Ибаниес завоюва бронзов медал за България на Олимпиадата.

По-рано днес българският национал по борба Магомед Рамазанов се класира за финала в категория до 86 килограма свободен стил в олимпийския си дебют. Той ще спори за титлата срещу шампиона от Рио 2016 и сребърен медалист от Токио 2020 Хасан Язданичарати (Иран).

Служебният министър-председател Димитър Главчев ще бъде на посещение във Франция на 9 и 10 август по повод игрите на XXXIII-та Олимпиада, съобщиха от пресслужбата на кабинета. Премиерът ще посети българските спортисти в Олимпийското село.