site.btaС гражданско поклонение в Ловеч ще бъдат отбелязани 147 години от освобождението на града и установяването на местно управление
Тържествено в Ловеч ще бъдат отбелязани 147 години от освобождението на града и установяването на местно управление ще бъдат отбелязани тържествено на 22 август, съобщават от общинската администрация.
Денят ще започне в храм „Света Троица“, където ще бъде отслужена панихида за загиналите и благодарствен молебен. Половин час по-късно в двора на храма ще бъдат поднесени венци и цветя на признателност на паметника на избитите ловчанци, а след това и на паметната плоча на Цачо Шишков. Едновременно цветя ще бъдат положени на всички паметници на героите, дали живота си за свободата на Ловеч.
Гражданското поклонение с военен ритуал ще бъде на площад „Тодор Кирков“ с участието и на общинския духов оркестър. В изложбена зала „Вароша“ на художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“ ще бъде открита изложба от националния пленер по живопис „Дувари“.
Честванията за освобождението на Ловеч започват на 20 август с изложба за 147-годишнината на Регионалния исторически музей и Национално дружество „Традиция“ – Регионален клуб „Васил Левски“, която ще бъде открита също в художествената галерия.
Съпътстващо събитие са Дните на българското кино на открито, като първата лента - „Борсови играчи“, ще бъде излъчена също на 20 август – на площад „Тодор Кирков“. На следващия ден зрителите ще видят филма „Диада“, а на 22 август – „Пулсът на танца“. Прожекциите са безплатни за гражданите.
БТА припомня, че по време на Руско-турската война (1877-1878) Ловеч е освобождаван два пъти. Първото превземане на града е на 5 юли 1877 г. от сборен отряд с командир полковник Алексей Жеребков. След еднодневно сражение на 15 юли 1877 г. Ловеч е превзет от Рифат паша, който по този начин възстановява контрола на снабдителния път София – Плевен. В това сражение Ловеч е отбраняван от малочислени военни сили и българи-доброволци от градската въоръжена стража с командир учителя Найден Войнов. Загиват около 1500 българи от града и околните села. Отбраняващите Ловеч доброволци Васил Колев и Цачо Шишков също загиват, докато се сражават, за да дадат време мирното население да се изтегли, за да се спаси. Братска могила на повече от 70 българи, които са убити в този ден, е Кървавият камък, който се намира в един от ловешките квартали, разказа преди време Елена Георгиева от Регионалния исторически музей в Ловеч.
По думите ѝ след тридневни тежки боеве Ловеч е превзет окончателно на 22 август 1877 г. от сборен отряд с командир генерал-майор Александър Имеретински и в следващите дни е установено местно българско управление.
/ТТ/
news.modal.header
news.modal.text