site.btaФотодокументална изложба по повод 130 годишнината от рождението на Димитър Пешев бе открита в парламента
Фотодокументална изложба по повод 130 годишнината от рождението на Димитър Пешев „Праведникът Димитър Пешев“ бе открита в парламента. Автор на изложбата е Ангел Джонев от Института за исторически изследвания при Българската академия на науките. Джонев е уредник на къщата музей Димитър Пешев в град Кюстендил.
Събрали сме днес да ознаменуваме една радостна дата 130 години от рождението на Димитър Пешев, заяви Джонев при откриването на изложбата. Той разказа за семейството на Димитър Пешев, за придобитото от него образование в Солун в Имперотарския лицей, както и за човека Димитър Пешев, ангажиран с българската национална кауза, доброволец през Балканските войни и възпитаник на Софийския университет, специалност „Право“, както и за принадлежността към политиката. „Той възприема идеите на безпартийното управление, става министър на правосъдието в първия кабинет на Георги Кьосеиванов и негова заслуга е опитът за въвеждането на гражданския брак в България. Един опит, който не получава своя положителен край, защото среща съпротивата на вероизповеданията, особено на Българската православна църква“, разказа изследователят. Джонев открои, че във фотосите, част от изложбата е писмото, прочетено от Пешев от трибуната на Народното събрание, свързано със спасяването на българските евреи по време на Втората световна война. Джонев заяви, че писмото е образец за това, как се защитават ценностите на времето, защото честта на България не трябва да се разпилява, както е заявил Пешев. На 26 март 1943 Пешев е отстранен от поста подпредседател на парламента, а когато през декември му се дава думата, за да говори по бюджета, той прочита писмото, за да стане част от стенографските дневници на Народното събрание, разказва изследователят.
Димитър Пешев е човекът, който председателства едно от заседанията на Народното събрание, когато се приема Законът за защита на нацията. Димитър Пешев е човекът, който се колебае, когато се обявява война на САЩ и Великобритания, отбеляза Джонев и посочи, че доказателствата са фотосите в изложбата. По думите му тогава той създава една малка фракция в парламента, популярна като привържениците на Кьосеиванов, които имат по-различен поглед за българската външна политика по това време, отбеляза изследователят.
Джонев отбеляза, че Димитър Пешев научава малко преди своята смърт, че е обявен за праведник на света в Израел, а днешният ден в Кюстендил е обявен за Ден на българоизраелското единство, посочи Джонев, който е и уредник на къщата музей „Димитър Пешев“ в град Кюстендил. Къщата е изградена със средства от Съюза на българските евреи в Израел в знак на благодарност за делото на Пешев и на неговите сподвижници – седем народни представители, които се срещат с тогавашния вътрешен министър и поставят остро въпроса за спиране на депортацията на българските евреи от Царство България. Това са депутатите Петър Михалев и Божко Ковачевски, Сотир Янев и Димитър Икономов, Иван Петров и Цвятко Петков, чиито фотографии също са част от изложбата.
Във времена, когато виждаме надигането на антисемитизма в Европа, в САЩ и много големи райони от света, се нуждаем от силни гласове, от кураж, от хора, които могат да се изправят срещу мнозинството и да дадат кураж на малцинството. Днес имаме нужда от повече хора като Пешев, каза посланикът на Израел у нас Йосеф Леви Сфари.
/МК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text