site.btaАкадемията за младежко участие обучи млади хора от цялата страна и проведе симулация на работата на Народното събрание
Академията за младежко участие обучи млади хора от цялата страна в политически компетенции и проведе симулация на работата на Народното събрание. Това съобщи на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в Пловдив Даниел Джинсов, председател на Младежкото сдружение за мир и развитие на Балканите (МСМРБ). Сдружението и Националният младежки форум организираха обученията, състояли се през последните две години.
Основната цел на проекта е да повиши гражданската осъзнатост на 74 младежи на възраст между 15 и 25 години от цялата страна, със специален фокус върху младите хора от малки населени места. Проектът се стреми да подкрепи активното участие на младежите в демократичния живот на техните общини и общност, посочи Джинсов. По думите му младите участници са придобили умения за аргументирано отстояване на позиция, повишили са цифровите си умения и компетентност, както и са се научили да бъдат по-критични към медийните публикации.
„Въпреки десетките години работа, младите хора и младежките политики са приоритет само на думи за нашата държава", заяви Джинсов. Той подчерта, че липсата на фокус върху младежките политики е проблем, който трябва да бъде адресиран. Младите хора са ресурсът, в който трябва да се инвестира най-много, смята Джинсов, цитирайки данни от годишния доклад за младежта от 2019 година, който показва, че едва три процента от младите хора в България се интересуват от политика.
Проектът включва обучения на тема „Моето място в демокрацията“, както и симулации на Народно събрание, в които над 50 младежи влязоха в ролята на народни представители. Те проведоха пленарни заседания и участваха в парламентарни комисии, разработвайки 15 законопроекта, каза Розалина Недкова от сдружението. В рамките на проекта, младежите са създали седем политически партии, от които четири са участвали в младежкото народно събрание.
Проектът „Академия за младежко участие“, финансиран от програма „Еразъм+“ на Европейската комисия, завърши с кръгла маса в Народното събрание, на която участниците представиха своите препоръки пред народни представители, обясни Недкова. Младите лидери са обсъждали теми като деца, семейство, младеж, спорт, култура, медии, образование, наука, регионална политика и местно самоуправление.
Георги Данов, един от участниците в проекта, който е общински съветник в Ботевград, заяви, че младите хора имат отговорността за бъдещето си и трябва да се борят и работят за него". Кристиян Ангелов, на 17 години от Правец, посочи, че Академията му е дала увереност и умения за говорене пред хора и водене на дебати. Днес той е председател на Националния ученически парламент.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text