site.btaВ основата на дипломацията е успешната комуникация - да се "поставяш в обувките на другия", казаха в интервю за БТА стажант-аташетата Димитър Иванов и Дарина Кацарска
В основата на дипломацията стои успешната комуникация - това да изслушваш, да се "поставяш в обувките на другия" и да проявяваш разбиране. Това казаха в интервю за БТА Димитър Иванов и Дарина Кацарска, стажант-аташета от випуск "Александър Малинов" на Дипломатическия институт, който вече повече от 20 години подготвя следващите поколения български дипломати. По повод Деня на българската дипломатическа служба - 19 юли, те разказаха за предизвикателствата пред дипломацията в съвременната динамична и сложна ситуация.
На днешната дата преди 145 години с указ на Княз Александър Батенберг са назначени първите български дипломатически представители в чужбина - Драган Цанков, Евлоги Георгиев и Димитър Кирович, в Цариград, Букурещ и Белград.
По стъпките на дипломатите
Проявявам интерес към историята и географията от дълго време. Това предопредели избора ми след английската гимназия да следвам специалност „Международни отношения“, разказа Димитър Иванов. Той посочи, че езиковата подготовка е неизменна част от работата на един дипломат, а ученето на езици е хоби за него. Самият той владее английски, немски и френски. През годините винаги съм се стремял да получавам информация от различни източници, а чуждите езици помагат за това.
Иванов подчерта и ролята на Дипломатическия институт в цялото изграждане на квалификацията в рамките на Министерството на външните работи.
Следвайки в университета, ми бяха предоставени много възможности да пътувам в чужбина, в Арабския свят, била съм на студентска практика и на дебати, разказа Дарина Кацарска. Реших, че мога да приложа знанията от следването за нещо по-голямо като кауза, посочи тя.
Качествата, които трябва да притежава един дипломат
Отвореност към различията, разбиране на другия и опит за "поставяне в неговите обувки", посочи Димитър Иванов като основни качества, които трябва да притежава един дипломат. По думите му гледната точка на другия е много важна, но особено за дипломацията това е от съществено значение, защото диалогът е важен. Като ключово той посочи и аналитичния подход при работа с информация. В момента сме залети от всякакъв вид информация и се получава т.нар. парадокс на изобилието. При много големи количества информация публиката не може да се концентрира и да отсее това кое е вярно или не е. Поставени сме пред предизвикателство да отсяваме информация и да я поставяме под критичен преглед, обясни Димитър Иванов.
Отлични комуникативни умения, презентационни умения, гъвкавост, адаптивност и любознателност са ключови умения за един дипломат според Дарина Кацарска. Радвам се, че в рамките на курса за стажант-аташета успяхме да тренираме тези умения и да се усъвършенстваме. Имаме една солидна основа, която ще ни помогне със сигурност в бъдеще, за да бъдем успешни, посочи тя. Когато човек замине зад граница, той е представител на дадена държава е необходимо да бъде гъвкав и адаптивен във всеки един момент, каза още Кацарска.
Подготовка за културните и езикови особености на държавите
Димитър Иванов разказа, че скоро му предстои пътуване до скандинавска държава.
Предварителната ни представа за скандинавските държави е по-голяма дистанцираност, зачитане на едно лично пространство, което не е толкова типично за едни южни народи. Запознаването с тези културни особености е много важно, за да можем оптимално да се слеем с това общество и да го разберем, разказа той. Дипломацията е комуникация не само с дипломати, но и с обществата на дадени държави. За да разбереш тази държава, ти трябва да излезеш от посолството, да общуваш с хората, каза още Иванов.
За мен най-важното е уважението към другия и разбирането на другия. Когато човек е предварително запознат и се е подготвил, със сигурност няма да срещне трудност, каза Дарина Кацарска.
Тя посочи, че пътуванията ѝ до държави в Близкия изток са и помогнали да се запознае с културните особености на местните общества. Важно е човек да може да гледа нещата с други очи и да бъде адаптивен и да си представи какво му е на другия. В този свят има много специфики - езикът е арабски, но следва да се отчита, че има и езикови особености и диалекти в отделните държави, обясни тя.
Дипломацията – ключов инструмент за поддържането на мира и сигурността
Дипломацията играе ключова роля за опазването на световния мир и сигурност, а нейната роля ще се затвърждава все повече заради все по-сложната и динамична среда, отбеляза Дарина Кацарска. По думите ѝ няма военен конфликт в световната история, който да не е бил регулиран на масата за преговори. Дипломацията е още по-важна днес, предвид факта, че живеем във фрагментирана обстановка, с нарастващи конфликти и напрежение, добави тя.
Според Дарина Кацарска е от ключово значение да се установят корените на един проблем, включително историческите предпоставки и културните особености.
Живеем във времена, в които сякаш оръжията имат едно предимство пред дипломацията, смята Димитър Иванов. От друга страна войната е едно продължение на политиката, но средствата са други. Трябва да оценяваме стойността на мира като една наистина универсална ценност, която постоянно трябва да се защитава. В България не сме се сблъсквали със сериозните изпитания на войната , така, както нашите съседи в региона – както Черноморския, така и на Балканите. Трябва да сме горди с това, което постигнахме, в годините след големите промени през 90-те години. Запазването на мира е изключително постижение за българската дипломация и държавничество, коментира Димитър Иванов.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text