site.btaОБНОВЕНА Общински съветници от Комисията по екология към СОС не бяха допуснати на проверка в Завода за преработка на отпадъци, заяви Антон Хекимян
Днес безпрецедентно общински съветници от Комисията по екология към Столичния общински съвет (СОС) не бяха допуснати на планирана проверка в Завода за преработка на отпадъци. Това съобщи на брифинг в СОС Антон Хекимян, общински съветник от групата на ГЕРБ-СДС.
Виждаме изцяло непрозрачно управление на Столичната община, в най-различни сфери на това управление, въпреки, че преди девет месеца кметът на София Васил Терзиев каза, че ще докаже, че може да управлява прозрачно, коментира общинският съветник.
По думите му управлението на Столичната община системно крие информация за Завода за обработка на битови отпадъци на София. Недопускането днес на общински съветници от Комисията по екология е изключително скандално и не се случва за първи път, подчерта Хекимян. "Днес вече спуснаха и "тъмната завеса", зад която общинските съветници дори не могат да пристъпят завода, за да видят какво се случва там", добави той и попита каква е прикриваната информация и защо не се допускат общинските съветници на място, за да правят проверка.
Председателят на комисията по екология Красимир Гълъбов обясни на брифинга, че днес е трябвало да се състои отдавна планирана проверка на комисията в Завода за преработка на отпадъци. Той припомни, че общината прие през май план за оздравяване на завода и каза, че членовете на комисията са искали да се запознаят как върви това оздравяване лично, като за това са уведомили предварително зам.-кмета по екология. На нас ни беше отказан достъп до завода, на който Столичният общински съвет е принципал, подчерта Гълъбов. Отказът е бил мотивиран с извадки от вътрешни правила и правилник, който СОС е гласувал, който обаче според председателя на комисията, е тълкуван превратно и в него никъде няма посочено основание за отказ до завода на общински съветници.
Лорита Радева, която е заместник-председател на Комисията по околна среда, каза днес, че всички данни, които са предоставени от завода на комисията – за общите количества отпадък, постъпил в общинското предприятие за периода 2018 – 2023 г., за количествата депониран отпадък, за количествата отделен рециклируем отпадък, за количествата предаден РДФ, са манипулирани. Моите аргументи се съдържат в предоставените от завода документи. Разликата е, че в констативните протоколи, тези данни са едни, а в обобщените отговори, носещи подписа на директора на завода, са други, подчерта Радева.
Фрапиращо според нея е твърдението на ръководството на Столичната община, изразено преди месеци, че свободните обеми в завода за отпадъци са почти изчерпани. Радева каза, че след като се е запознала с информация, предоставена от завода, се оказва, че "действително са докарани нещата до изчерпване след 18 месеца, но анализите са направени на база на отпадъка, който идва директно от сивите кофи за боклук". Когато депата се запълват с всякакъв вид нетретиран отпадък, се намалява и срокът за неговата експлоатация, поясни Радева. Съответно се нарушава комплексното разрешително, на завода, общината се вкарва в последващи санкции, каза заместник-председателят на Комисията по околна среда.
Заблуждаващи според анализа са и данните на завода по отношение на качеството на произведения от завода РДФ гориво (получавано от преработката на твърди битови отпадъци), твърди Лорита Радева. След поискани протоколи от анализи за произведения РДФ за двата вида фракции, които са най-популярните, са извършени 45 проби, като в 42 от тях са установени отклонения за пепелно съдържание и отклонения във влагосъдържанието. Тоест след всички подобрения и оздравителни планове качеството на РДФ е занижено, заяви Радева. По думите ѝ резултатът е, че този РДФ се депонира, защото не покрива съответните изисквания за качество, което е още един аргумент за запълване на свободните обеми в депото.
Общинските съветници от комисията по екология обясниха на брифинга днес, че те все пак са отишли в завода, разговаряли са с директора Николай Савов, но им е отказана възможност да разгледат самия завод и технологичните процеси, които се случват в него.
Последната проверка на общински съветници от ГЕРБ-СДС беше през април тази година, след която те съобщиха, че новото ръководство на завода е намалило в пъти процента на отделените рециклируеми материали. РДФ гориво, произведено от завода за преработка на отпадъците на София, се заравя в депо „Садината“, посочиха тогава от ГЕРБ.
/БИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text