site.btaБедстващи птици от хасковско и кърджалийско са изпратени в Спасителния център в Стара Загора след сигнали към „зеления телефон“
Общо 29 сигнала са било подадени през месец юни на спешния за реакция „зелен телефон“ на Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите (РИОСВ) - Хасково, която отговаря за териториите на областите Хасково и Кърджали, става ясно от отчета на официалния сайт на ведомството за изминалия месец.
Повечето от съобщенията са били за бедстващи птици.
Реагирано е по 17 сигнала за паднали щъркелчета от гнездата си, както и за щъркели и малък орел с наранени крила. В района на Димитровград е открита сова, а в хасковския квартал „Орфей“ – лястовица, които са били в безпомощно състояние.
Около свиленградското село Левка са спасени при два различни случая 21-а малки птици от вида белошипа ветрушка, останали без родители. По данни на интернет страницата на проекта „По-добър живот за белошипата ветрушка в югоизточните Балкани", който у нас се изпълнява от Неправителствената организация „Зелени Балкани“, видът малък сокол е критично застрашен у нас. Той е възстановен на територията на България преди десет години именно край сакарското село.
Бедстващите и ранени птици в хасковско и кърджалийско са изпратени за лечение в Спасителния център за диви животни в Стара Загора. Там е открита в безпомощно състояние в района на Димитровград и сова, става ясно още от подадената от РИОСВ – Хасково информация.
В зооклиника в Крумовград са занесени два щъркела, като единият от тях е със счупен крак, сочи докладът на екоинспекцията. Според него, след реакция на подаден сигнал към „зеления телефон“, са спасени и приютени в зоологическата градина в Хасково и два керкенеза.
При два от сигналите за бедстващи птици екоинспекторите са констатирали мъртви щъркелче и малък прилеп.
През предходния отчетен месец - май РИСВ - Хасково е работила по 11 сигнала, получени на „зеления телефон“, като отново повечето от тях са били за бедстващи птици.
/ТТ/
news.modal.header
news.modal.text