site.btaЗа „другите светове“, които са на една книга разстояние, разказва Радина Стаменова, създател на читателски клуб в София
През януари 2012 г. в София група приятели се събират на детски рожден ден, който постепенно се превръща в дискусия за различни книги и продължава до късно през нощта. Тогава те решават да си направят специални сбирки, на които да обсъждат литературни произведения. Така се ражда читателският клуб „Други светове“, който съществува и до днес, разказа за БТА Радина Стаменова, един от създателите на клуба.
Тази седмица участниците обсъдиха 90-ата поредна книга - „Момо“ на Михаел Енде. Михаел Енде е и авторът, чието произведение „Приказка без край“ е темата на първото събиране на клуба през 2012 г.
От години хората са едни и същи и към момента средната им възраст е 30-32 г., като половината са програмисти и филолози.
Търсим различната гледна точка, винаги се намира нещо, което някой е изтълкувал или почувствал по друг начин. Целта е да се забавляваме, да споделяме, а и да прочетем книги извън комфорта на обичайните жанрове, които предпочитаме, отбеляза Стаменова.
На всяка среща избираме книга, която да четем, спрямо категории по списък, например класика, хорър, книга с филм, фентъзи и фантастика и други. В гласуването имат право да участват само хора, които са присъствали на предходната среща, но всеки може да предлага заглавия, обясни правилата тя.
Датата на следващата среща се определя в зависимост от това колко дълга е книгата и колко време може да отнеме четенето. Разговорите са свободна дискусия и всеки изказва мнението си. Затова честотата на срещите е различна, но средно е веднъж на месец – месец и половина.
Повечето заглавия, които попадат във фокуса на участниците, са на чужди автори. Затова имаме отделна категория за българска литература, за да не ги забравяме, отбеляза Стаменова. За да не забравят и детските книги, е създадена специална категория за детска литература. Обикновено откривам срещата с няколко думи за автора, епохата или как и защо е написана книгата. После всеки един след друг си казва мнението, като може да се допълваме или да си опонираме, но участниците трябва да вдигнат ръка, а не да прекъсват другия, описа обичайния ред на срещите тя.
Досега творбите, обсъждани в клуба, са разнообразни. Сред тях са „Зовът на кукувицата“, криминален роман на Дж.К. Роулинг, пишеща в случая под псевдонима Робърт Галбрейт. “Ужас“ на Дан Симънс, „Понеделник започва от събота“ на братя Стругацки, „Алексис Зорбас“ на Никос Казандзакис, разказите на О.Хенри, „Осъдени души“ и „Тютюн“ на Димитър Димов, „Времето е най-простото нещо“ на Клифърд Саймък, „Закуска в Тифани“ на Труман Капоти. Има дори и книга игра - „Замъкът на таласъмите“. Предстои през юли участниците да се съберат отново, за да споделят коментарите си за „Преди да се родя и след това“ на Ивайло Петров - 91-вата книга, която четат заедно.
А самото име на клуба също е избрано от книга – от поредицата „Тъмната кула“ на Стивън Кинг и репликата „Върви, има и други светове освен този“.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text