site.btaИндивидуални отличия от Националната агенция по борба с престъпността на Обединеното кралство получиха служители на Агенция „Митници“
Служители на Агенция „Митници“ получиха от Националната агенция по борба с престъпността (National Crime Agency - NCA) на Обединеното кралство седем индивидуални отличия, съобщиха от агенцията.
Наградите бяха присъдени заради ефективната работа на митническата администрация по предотвратяване на контрабандата на т.нар. „малки лодки“ и оборудване за тях, както и за ефективно противодействие на трафика на недекларирана валута.
Отличията на българския екип бяха връчени на тържествена церемония в Лондон днес от генералния директор на NCA Греъм Бигар. С индивидуални награди бяха удостоени директорът на Агенция „Митници“ Георги Димов, заместник-директорът Пламен Павлов, началникът на отдел „Борба с наркотрафика“ Стефан Бакалов, както и още четирима експерти от дирекция „Митническо разузнаване и разследване“, които активно работят по темата за така наречените „малки лодки“.
Отличието на генералния директор на NCA е една от най-високите награди на aгенцията, която се връчва както на служители, така и на външни лица за изключителни заслуги по конкретен случай или в дадена област. Наградата, придружена от грамота, е във вид на плакет-монета с изображения, символизиращи добродетели като храброст, бдителност, истина, лоялност и способност за преодоляване на предизвикателствата.
„Приносът на Агенция „Митници“ и на МВР в лицето на Главна дирекция „Гранична полиция“ е в това да предотвратим преноса на надуваеми „малки лодки“, които се използват за трафик на мигранти през Ламанша“, каза след церемонията Георги Димов, директор на Агенция „Митници“ и допълни, че агенцията има дългогодишни отношения на изключително високо ниво с NCA.
През миналата година Агенция „Митници“ е установила валута с левова равностойност около 42 млн. лв., за които е направен опит да се пренесат без да бъдат декларирани в посока от Западна Европа към трети държави и за които се подозира, че са от незаконна дейност, обясни заместник-директорът“ Пламен Павлов.
Според британските власти предпочитан начин за нелегален превоз на мигранти от Европейския съюз към Великобритания през Ламанша е чрез използването на такъв тип „малки надуваеми лодки“, които са предвидени за десетина пасажери, но с тях действително се превозват десетки мигранти наведнъж. Престъпните групи, организиращи трафика, купуват евтини, но и некачествени лодки, произведени извън Европейския съюз, които често не отговарят на стандартите за безопасност. Това, заедно с претоварването на плавателните съдове, е причина за множество инциденти със смъртни случаи на онези, които предприемат опасното прекосяване на Ламанша. В отговор на проблема българските митнически и гранични власти предприеха засилен контрол, както и чрез правомощията на директора на Агенция „Митници“ беше издадена заповед за ограничаване на входните точки, през които е разрешено да се извършва вносът на такива лодки. По този начин бяха прекъснати най-честите маршрути за легални доставки, като при опит за легален внос през някои от забранените пунктове, стоките не се допускат в ЕС и се връщат към изпращащата държава, а при опит за контрабанден внос лодките, двигателите и оборудването за тях се задържат.
От август м.г. при опити за контрабанда Агенция „Митници“ е задържала 92 надуваеми лодки; 25 извънбордови двигатели за лодки и 164 дъна, помпи и спасителни жилетки, предназначени за тях. Отделно от това на територията на ЕС не са допуснати 15 надуваеми лодки, 37 извънбордови двигатели за лодки и 710 пластмасови ръчни помпи, за които е направен опит за деклариране. Според изчисления на британските ни партньори задържаното от българските митници до този момент оборудване е нанесло щета на престъпните групи за над пет милиона евро.
За последните 20 дни на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Капитан Андреево“ са задържани две пратки с общо 20 надуваеми лодки. Общо 16 от лодките са открити в резултат на предотвратен опит за контрабанда, четири от лодките са задържани при опит за митническа измама като е направен опит да бъдат декларирани под неправилен тарифен код.
Наред с това, чрез обмен на информация, започващ от България, до различни места в ЕС се проследяват вериги на доставки на лодки и оборудване.
На 20 юни на ГКПП „Капитан Андреево“ бяха задържани общо 20 надуваеми лодки при проверки на товарен автомобил и на микробус. Случаите са в рамките на съвместната операция срещу контрабандата на Агенция "Митници", "Гранична полиция", "Борба с организираната престъпност" и Националната агенция по приходите.
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text