site.btaЗаради високите температури в класните стаи в три гимназии в Хасковско намалиха учебните часове
Гимназистите от три учебни заведения в региона на Хасково влизат в клас с намалени часове в жегите, съобщиха от училищните ръководства.
Заради високите температури през последните седмици, когато бяха отбелязани няколко температурни рекорда в южната област, директорите на Професионална гимназия по селско стопанство и икономика (ПГССИ) „Христо Ботев“ в Свиленград, Езиковата гимназия (EГ) „Проф. д-р Асен Златаров“ и Финансово-стопанската гимназия (ФСГ) „Атанас Буров“ в Хасково, са взели решение за съкращаване с пет минути на учебните часове. Подадени са и съответните докладни в Регионалното управление на образованието (РУО).
„В правомощията на РУО не е да забрани или да разреши намаляването на часовете, решенията са възможност на ръководствата на училищата. Но по принцип ги подкрепям като резонни“, коментира началникът на регионалната структура на образованието Силвия Касабова.
В двете хасковски училища, които учат в сградата на Езиковата гимназия от началото на учебната година, заради ремонт в зданието на ФСГ, учебните часове са намалени от 40 на 35 минути. Решението е взето на база на препоръка от Регионалната здравна инспекция (РЗИ), каза за БТА изпълняващият длъжността директор на Езиковата гимназия Димитър Николов. Учениците, които той ръководи, са в първа смяна.
„В началото на тази седмица измерихме температурите в класните стаи на първия етаж и термометърът показа 30 градуса, а в тези на четвъртия етаж живакът достигна 34 градуса. Това са тежки условия за работа, както за колегите, така и за съсредоточаване на учениците“, добави той.
Още по-тежка е ситуацията за учениците от ФСГ, които учат втора смяна. Директорът на гимназията Цанко Цанков е издал заповед за по-кратки часове, която засега важи до края на настоящата седмица, но най-вероятно ще бъде удължена.
В гимназията в Свиленград, където се учи едносменно, часовете са вече вместо по 45 минути, по 40. Директорът на училището инж. Христина Милушева потвърди, че за издаване на заповедта си се е съобразила с изискванията по закон за здравословни и безопасни условия на труд, според които температурата в помещенията, в които се работи, не трябва да надвишава 27 градуса. Измерената в класните стаи в гимназията обаче надвишава определената. „В част от учебните кабинети, където e разположена техника, има и климатици, но не във всички класни стаи можем да си позволим да охлаждаме“, коментира директорът.
Според Христина Милушева заради тенденцията към затопляне на времето, както в глобален мащаб, така и по нашите географски ширини, крайно време е Министерството на образованието да вземе кардинално решение за по-ранен старт на учебната година и съответно за приключването ѝ до средата на месец юни.
„Жегите с всяка изминала година започват все по-рано и температурите са все по-високи. Гимназистите приключват в края на месец юни, а за по-големите предстои и две седмици стаж - до средата на юли. Те стажуват във фирми, където обикновено предлагат добри условия за пребиваването им, но придвижването при високите дневни температури до мястото на стаж, също е проблем. Затова съм категорична, че учебната година у нас трябва да започва по-рано през септември и да приключва съответно по-рано, за да се избегнат тежките атмосферни условия, на които лятото ни подлага“, каза още гимназиалният директор от Свиленград.
/БИ/
news.modal.header
news.modal.text