site.btaПостоянният секретар на МВнР Светлан Стоев участва в неформална среща на държавните и генералните секретари на страните от ЕС в Будапеща
Постоянният секретар на Министерството на външните работи (МВнР) Светлан Стоев участва в неформалната среща в Будапеща на държавните и генералните секретари на държавите членки на Европейския съюз (ЕС), съобщиха от ведомството.
На срещата Унгария, която ще поеме ротационното председателство на Съвета на ЕС на 1 юли 2024 г., очерта основните приоритети, върху които ще се фокусира унгарското председателство: повишаване конкурентоспособността на ЕС, единство на ЕС в областта на общата външна политика и политика за сигурност, укрепване на сигурността и на европейските отбранителни способности и индустрия, политиката на разширяване на основата на собствените заслуги, противодействие на нелегалната миграция, демографските предизвикателства, бъдещото развитие на кохезионната политика и на Общата селскостопанска политика с фокус върху индивидуалните земеделски производители, както и защитата на европейското културно наследство. Официалното представяне на приоритетите на предстоящото Унгарското председателство на Съвета на ЕС се очаква през втората половина на юни 2024 г.
В последвалите дискусии постоянният секретар открои ключовите за България теми, а именно получаването на дата до края на 2024 г. за отпадането на проверките по сухопътните граници в контекста на членството на България в Шенген, продължаването и засилването на всеобхватната подкрепа за Украйна, стратегическата роля на региона на Черно море за сигурността и устойчивостта на ЕС и необходимостта от формулиране на стратегия на ЕС за Черно море; енергийната и миграционната политика, политиката на разширяване на ЕС и напредък на база принципа на собствените заслуги, конкурентноспособността на ЕС и др.
Системата на ротационните председателства датира от самото начало на европейската интеграция. На всеки шест месеца държава членка става председател на Съвета на ЕС и спомага за гладкото протичане на законодателния процес на ЕС, сочи информация на страницата на Съвета на ЕС. Под мотото „Да защитим. Да укрепим. Да подготвим“ от 1 януари до 30 юни 2024 г. председателството пое Белгия. Основни приоритети са защита на принципите на правовата държава, демокрацията и единството; укрепване на конкурентоспособността; усилия за осъществяване на екологичен и справедлив преход; укрепване на социалната и здравната програма; защита на хората и границите и утвърждаване на глобална Европа.
/БИ/
news.modal.header
news.modal.text