site.btaОБНОВЕНА Изборите в България бяха свободни и прозрачни, но голям проблем е ниската избирателна активност, каза Олексий Гончаренко, водач на мисията на ПАСЕ у нас
Проведените избори бяха свободни, прозрачни, добре подготвени и проведени. Това каза пред медиите Олексий Гончаренко, водач на делегацията на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), която бе в България да наблюдава провеждането на изборите за Народно събрание и Европейски парламент. Гончаренко е народен представител в парламента на Украйна, той е президент на Комитета по миграция, бежанци и разселени лица към ПАСЕ.
В позицията на делегацията се посочва, че изборите в България са били свободни и конкурентни, предлагайки на гласоподавателите плуралистичен набор от възможности за избор.
Гончаренко отбеляза като голяма проблем ниската избирателна активност и умората на избирателите от няколко поредни избора. По думите му това е сигнал за недоверие на обществото към политическите представители. И допълни, че ниската избирателна активност показва и липса на надежда у хората, на което внимание, според него, трябва да обърнат политиците.
Не мога да си спомня друга европейска страна с толкова слабо участие в националните парламентарни избори, каза Гончаренко.
Той отбеляза, че е видял голямата разлика в резултатите между машинния вот и този с хартиена бюлетина. Те са като две различни гласувания, все едно две различни общества са гласували, стряскащо е, коментира Олексий Гончаренко. Резултатите от двата вида вот са напълно различни, мисля, че било интересно да се преброи и да се види как би изглеждал съставът на парламента при само машинно гласува и при гласуване само с хартиена бюлетина, смята той. По думите му резултатът ще бъде два абсолютно различни парламента.
Представителят на ПАСЕ отбеляза някои „дребни проблеми“ във връзка с изборния процес – късното отваряне на някои избирателни секции, проблеми с машинното гласуване, но по думите му те не са повлияли на резултата от вота. Също така посочи, че проблем, на който трябва да се обърне внимание, е бюлетината от машинното гласуване, тъй като когато се сгъне, може да се види за кого си гласувал и не се осигурява тайната на вота.
Мисията на ПАСЕ препоръчва да се работи върху техническата страна на използването на машини за гласуване, видяхме някои ненужни стъпки в процеса, нужно е опростяване на процедурите, посочи той. По думите на Гончаренко, при такова ниска избирателна активност това не създава проблеми, но ситуацията може да се промени при повече избиратели. Също така ПАСЕ препоръчва на България да приложи съветите на европейските институции, като Венецианската комисия, по отношение на правото на глас на лица под запрещение, както и други препоръки.
„Това, което ни притеснява, е практиката за купуване на гласове и влиянието върху избирателите на различни нива. Проблема с евентуалното купуване на гласове ни потвърди и служебният министър на вътрешните работи по време на нашата среща и се надяваме българското правителство и общество да намерят начини да го намалят до нула в бъдеще, защото това определено е заплаха“, коментира водачът на мисията на ПАСЕ.
Гончаренко подчерта също, че мисията на ПАСЕ иска да обърне внимание на българските власти да гарантират свободата на медиите на възможно най-високо ниво, защото това е ключът към наистина демократичен, свободен, прозрачен политически процес.
В коментар за БТА за това какво означава за демокрацията на България честото провеждане на избори, Олексий Гончаренко отговори, че България очевидно е демократична държава, а източникът на власт е народът на България.
По думите му това, което се вижда, е, че изборите у нас са свободни и прозрачни и демокрацията е запазена от тази гледна точка. Той обаче отново обърна внимание на ниската избирателна активност, която по думите му показва не просто умора у избирателя, но и недоверие към политическите играчи.
На въпрос на БТА дали Комитетът за наблюдение към ПАСЕ, както преди три месеца, все още поддържа заключението си, че България трябва да изпълни препоръките на Групата държави срещу корупцията (GRECO) и властите у нас да си сътрудничат с Комитета на министрите на Съвета на Европа за подобряване на изпълнението на решенията на Европейския съд по правата на човека, Олексий Гончаренко отговори утвърдително.
По въпроса за решенията на ЕСПЧ „не може да има дискусия за това, това е съдът“, коментира Гончаренко и отбеляза, че изпълнението на решенията е отговорност и задължение на държавите. Той допълни, че това е проблем и в други държави от ЕС.
Попитан защо, според него, България не може все още да успее в тези сфери, Олексий Гончаренко отговори, че страната ни е постигнала огромен успех с това да станете член на Съвета на Европа, член на Европейския съюз, член на НАТО.
„България е успяла в толкова много неща. Разбирам, че има натрупано разочарование, но не забравяйте, че сте постигнали огромен успех с това да станете член на Съвета на Европа, член на Европейския съюз, член на НАТО. Сигурен съм, че България може да приведе всички добри практики и дори да създаде такива, които други страни да следват. Българите са брилянтни и интелигентни хора, може да се направи. Днес виждаме политическа нестабилност, която създава недоверие в хората и се създава един порочен кръг. Ние искаме България да излезе от този кръг колкото се може по скоро“, коментира Олексий Гончаренко.
/ЛРМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text