site.btaОБНОВЕНА Националната многопрофилна болница за активно лечение на детски заболявания се предвижда да бъде факт до май 2028 г., заяви министър Галя Кондева
Планът, който сме представили, предвижда към май 2028 г. Националната многопрофилна болница за активно лечение на детски заболявания да бъде факт. Ние ще положим съвместно с всички институции, които са ангажирани в този процес, необходимите усилия за това, заяви служебният министър на здравеопазването Галя Кондева на брифинг в Министерския съвет след края на днешното редовно правителствено заседание.
Служебното правителство одобри график за реализиране на дейностите по изграждане на Националната многопрофилна болница за активно лечение на деца в София, съобщи по време на брифинга Людмила Петкова, заместник министър-председател и служебен министър на финансите.
Кондева каза, че процесите, които се извършват по приетия график, ще вървят паралелно с цел да се осигури по-бързо изграждане на болницата. По думите на здравния министър става въпрос за консултантския доклад, който се очаква особено в частта функциониране на Националната болница за активно лечение на деца и съответно разрушаването на съществуващите постройки там. След като приключи етапът на консултантската дейност, ще стартираме процедурата по подготовка и обява на обществени поръчки, обясни Кондева. Този план, който изготвихме ние и взехме предвид всички възможности, съкращава срока по изпълнение на изграждането с девет месеца, отбеляза тя.
На въпрос извършва ли се контрол на дейностите по разчистване на терена, на който ще се изгражда болницата, Галя Кондева каза, че вече има ежедневен контрол и изискване фирмата, която работи, да представя седмичен график на дейностите, които се извършват.
Попитана за кадровото обезпечаване на бъдещата детска болница Кондева каза, че всички мерки са от плана, част от който е изработен от Обществения съвет - консултативен орган към министъра на здравеопазването по изграждане на болницата. Тези мерки ще бъдат свързани с факта, че структурата на многопрофилната болница ще бъде определена, след като бъде получен докладът от Европейската инвестиционна банка. Тогава ще има пълна яснота за необходимостта от кадри, оборудване и обезпеченост на бъдещето лечебно заведение, обясни здравният министър.
Тя увери, че е наясно с реалната необходимост от кадри. В момента на територията на град София има 13 лечебни заведения, които изпълняват различни функции по отношение на осигуряване на педиатрична помощ, каза Кондева. Затова е и идеята за осигуряване на комплексна медицинска помощ. Все още вървят дебати как точно ще се структурира тази болница и дали всички тези 13 лечебни заведения ще трябва да се прехвърлят в новата болница или ще се прави една болница, в която да има комплексна осигуреност на грижата плюс високоспециализирана дейност, като например трансплантационна дейност, каза Кондева. Тя напомни, че от две години у нас не са правени костномозъчни трансплантации на деца.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text