site.btaС европейските партньорства превърнахме Видин в по-свързан, красив и привлекателен център за туристи, каза Десислава Тодорова, зам.-кмет на общината
С инфраструктурните проекти и европейските партньорства успяхме да превърнем Видин в един по-свързан, красив град и привлекателен център за туристи. Това каза Десислава Тодорова, зам.-кмет на Община Видин, която участва в регионална конференция по проект "Европа на Балканите: Общо бъдеще" във Видин на БТА.
Влиянието на Европа във Видин може да се види в много аспекти, не само в обновената, модернизирана и изградена инфраструктура, посочи тя.
В периода 2014 година – 2020 година са сключени общо 314 договора за безвъзмездна финансова помощ за 39 303 214 млн. с 258 бенефициента. Тя отбеляза, че общинската администрация е договорила и изпълнила проекти по различните оперативни програми за близо 88 млн. лв. Тодорова посочи, че два от основните проекта, изпълнени по програма „Региони в растеж“, са свързани с развитие на градската среда за пешеходна зона и за подобряване на състоянието на образователната инфраструктура на сградата на Природоматематическата гимназия „Екзарх Антим 1“ и консервация на СУ „Цар Симеон Велики“, както и оформяне на прилежащото пространство.
Един от най-значимите проекти за Видин в областта на туристическата инфраструктура е за реставрация и адаптация на видинската синагога, която беше върната към нов живот и трансформирана в туристически обект и културен център "Жул Паскин". Усвоените безвъзмездни средства са 8 054 492 лв., от които община Видин е поела дългосрочен дълг чрез финансов инструмент на стойност 1,5 млн. лв. По думите ѝ днес синагогата е един от най-посещаваните обекти, заедно с крепостта „Баба Вида“.
По отношение на екологичната инфраструктура Тодорова заяви, че община Видин е приключила проекти за изграждане на регионална система за управление на отпадъци, рехабилитиране и разширяване на водоснабдителната и канализационна система във Видин и изграждане на пречиствателна станция за отпадъчни води. Тя посочи , че общата стойност на безвъзмездните средства е над 75 млн. лв.
Като проект от ключово значение, Тодорова отбеляза този за подобряването на качеството на атмосферния въздух, за който са вложени близо 15 млн. лв.
Много са партньорствата,които успяхме да изградим заедно с Крайова и други, и се опитваме да създадем НПО, която да обхваща целия трансграничен регион, посочи Тодорова.
Планираме въвеждането на мерки за енергийна ефективност в образователната, спортната инфраструктура, в санирането на многофамилните жилищни сгради. Продължаваме да надграждаме и политиката за подобряване на качеството на атмосферния въздух, добави Тодорова.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text