site.bta„Диво училище“ учи децата в Родопите как да опазват дивата природа
На знания и умения как да опазват дивата природа бяха обучени 27 ученици от Кърджали в рамките на първото „Диво училище“ на фондация „По-диви Родопи“, с което от организацията започват образователна си програма.
Целта на инициативата е деца и младежи на възраст 12-17 години да се запознаят с концепцията за завръщането на дивите животни в природата като пример за опазване и възстановяване на биоразнообразието, посочват от фондацията. В рамките на два дни децата са се запознавали с темата чрез видеа и са работили на терен в района на язовир „Студен кладенец“.
БТА припомня, че част от язовира е включен в едноименна защитена зона, а по данни на фондация „По-диви Родопи“ на територията на „Студен кладенец“ са установени 219 вида птици, от които 59 са включени в Червената книга на България, а 103 са от европейско природозащитно значение.
Образователният лагер „Диво училище“ е част от дейностите по проект, който се изпълнява с финансовата подкрепа на деветото издание на Vivacom Регионален грант за 2024 г. По проекта предстоят още две двудневни образователни събития в Източни Родопи, насочени към ученици от местните училища в общините Кърджали, Момчилград, Крумовград. Най-активните участници от тези занимания ще бъдат поканени да се включат като ментори в организиран от фондацията образователен лагер през втората половина на октомври.
Образователните дейности, насочени към деца и младежи, са част от дългосрочна програма, която фондация „По-диви Родопи“ изпълнява. Тя има за цел да популяризира подхода rewilding и неговия принос за успешното възстановяване на естествените хранителни вериги и процеси, характерни за богатата природа на региона на Източните Родопи, както и за съвместното безконфликтно съществуване на човек и дива природа. Целта ни е да въвлечем младите хора в дейностите по възстановяване и опазване на природата в източни Родопи и да ги направим съпричастни към тази кауза, казват от „По-диви Родопи".
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text