site.btaПредставителите на Шуменския университет се включиха с протестни ленти в шествието за 24 май в Шумен
В шествието по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност в Шумен представителите на Шуменския университет се включиха с протестни ленти. Причините за решението им коментира за БТА ректорът на висшето училище проф. Наталия Витанова.
“Протестът е организиран от Съвета на ректорите и е насочен срещу политиките, които се водят във висшето образование, традиционното недофинансиране през последните четири – пет години. Днес всички университети излизат с протестни ленти“, каза проф. Витанова. „Естествено, уважаваме празника, това е един от най-светлите празници за науката, но основно е, че не се изпълнява Законът за висшето образование, който беше променен от предходното Народно събрание“, добави тя.
На въпрос на репортер на БТА какви са исканията на работещите във висшите училища, проф. Витанова отговори: „Искаме да бъдат осигурени средствата за научноизследователска работа, които по закон са 10 процента, а в момента се дават под 2 процента за научноизследователска дейност. В същото време идеята на министерството и политиката, която води, е все повече университети да стават изследователски, но за да се случи това, са необходими средства, за да се правят качествени изследвания. И параметрите на възнагражденията, които са заложени в Закона за висшето образование, не са изпълнени. Вярно е, че 80 милиона бяха преведени, но те осигуряват само първото увеличение от януари до март, а от април, когато възнагражденията са обвързани със средната работна заплата за страната, според данните на Националния статистически институт, реално не са преведени“.
„Има подписано споразумение със синдикатите, с всички парламентарни групи, че след като се сформира правителство, това ще е една от приоритетните задачи, да се обсъдят проблемите във висшето образование със Съвета на ректорите и с други заинтересовани страни“, отбеляза проф. Витанова.
„Разбира се, трябва да се води политика и за все повече допирни точки на висшето образование с бизнеса, за дуално обучение, за възможност студентите след втори курс да работят и да попаднат в реална среда, за да придобият необходимите професионални умения“, добави тя.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text