site.btaОБНОВЕНА Председателят на СОС свика две извънредни заседания - за Симеоновския лифт и относно организацията на движението в центъра на София
Председателят на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров свика две извънредни заседания на съвета относно казуса със Симеоновския лифт, както и организацията на движението в центъра на София. Това стана известно по време на брифинг на групата на "Продължаваме промяната - Демократична България" ("Спаси София") (ПП-ДБ-СС) в сградата на Столичната община. Заседанията ще се състоят на 23 май от 10:00 часа и 12:00 ч.
По думите на общинския съветник от групата на ПП-ДБ-СС в СОС Борис Бонев исканията им са по време на това извънредно заседание да стане ясно кой е виновен за ситуацията, в която се намираме. Настояваме на изслушване на това заседание да дойдат бившите кметове на София Йорданка Фандъкова и Бойко Борисов, заяви Бонев и допълни, че те са приватизаторите на "Въжени линии" ЕОД. "Смятаме, че с тяхното присъствие ще се изчистят мотивите довели до договор, който е абсолютно незащитаващ обществения интерес", добави общинският съветник. Единственото изискване към приватизатора в този договор е да се запази предметът на дейност, което обаче не означава лифтовете да работят, обясни Бонев. Мотивите по договора трябва да бъдат изяснени с Фандъкова и Борисов, които да поемат отговорност за ситуацията, в която се намираме, добави той.
Трите лифта на Витоша са в различни казуси, посочи Бонев. Симеоновският лифт първоначално беше спрян за ремонт на двата двигателя, впоследствие фирмата обясни, че няма намерение да възстановява. По отношение на Драгалевския лифт има изготвен проект за възстановяването, но казусът е със съгласуването с Министерството на околната среда и водите, и Министерството на земеделието и храните. По отношение на Княжеския лифт Бонев обясни, че съоръженията са опасни и негодни за възстановяване, правени са опити за симулиране на дейност през годините, които съдът е отменял. Смятаме да предложим премахването на съоръженията като опасни, добави общинският съветник.
Относно второто извънредно заседание Бонев посочи, че Столичната община ще подаде своята жалба към Върховния административен съд, с която ще обжалва разпореждането на съда за спирането на действията по новата организация на движение в центъра на София. Първо ние оспорваме правния интерес на сдружението, което е подало искането си. Смятаме че аргументът, че сдружението е в обществена полза не е достатъчен, посочи Бонев.
По думите му решението на съда е притеснителна интерпретация за това кое е законно и кое - не. Твърди се, че новата организация не се извършва на база на закона, което не е така, добави общинският съветник. Бонев подчерта, че мотивите, които чете в рамките на решението на съда, не означават, че нещо е присъдено, има значение само решението, а не мотивите, посочи той.
Бонев обърна внимание, че съдът не връща старата организация на движение както и не обявява новата за незаконна, единствено спира фактическите действия по организация на движението. Това е проблем, защото в момента има знаци, които са объркващи и не отговарят на движението, както и ни спира от това на въведем регулация на светофарите, което може да доведе до задръствания, добави той.
Общинският съветник от групата на ПП-ДБ-СС коментира и протеста на част от таксиметровия бранш, като посочи, че на 7 май е имало среща с представители на протестиращите. Тяхното искане касаеше такси стоянките - техния брой, организация и безопасност, обясни Бонев. Той допълни, че на срещата от таксиметровите шофьори е поискано да бъде направен анализ, както и да предоставят техните искания за стоянките. Те направиха това, а в момента са в процес на възлагане на първите стоянки, които да бъдат синхронизирани със знаци, маркировка, контрол за спиране на такси стоянките, както и направата на нови или възстановяването на съществуващи, добави Бонев. По думите му исканията им се изпълняват, а протестът говори за политическа намеса.
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text