site.btaОБНОВЕНА Парламентът не гласува на второ четене законовите промени, с които се отменя алтернативният данък за доходи от събиране на диворастящи гъби
Народното събрание не гласува на второ четене промените в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, с който се отменя алтернативният данък за доходи от събиране на диворастящи гъби и плодове, включително и на лечебни растения.
Депутатите не приеха наименованието на законопроекта, разглеждан на второ четене и затова не можаха да продължат с доклада на комисията по бюджет и финанси за второто разглеждане на законопроекта. Наименованието бе гласувано с 98 гласа „за“, 102 – „против“ и четирима – „въздържал се“. Законопроектът за промени бе внесен от депутатите Йордан Цонев и Теменужка Петкова. Той бе приет на първо четене на 26 април.
"За" бяха депутатите от ГЕРБ-СДС (59), ДПС (31), "Има такъв народ" (ИТН) - 8. "Против" бяха депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" (53), "Възраждане" (31), "БСП за България" (18). С "въздържал се" гласуваха трима депутати от ПП-ДБ и един от БСП.
В хода на разискванията Даниел Петров от "Възраждане" обясни, че с предложените промени берачите на гъби отново ще трябва да плащат 10% данък общ доход върху всеки добит килограм продукция, а това би било антисоциална мярка. В момента представителите на този бранш плащат една обща такса във всяко едно държавно горско предприятие, в което може да има около 20-30 горски или ловни стопанства. В тази такса, която заплащат те, са техните осигуровки. Това са осигуровки на най-ниския праг, ако трябва отново да внасят своите осигуровки, 80 процента от тях не биха могли да го сторят, добави депутатът. Той посочи, че в момента таксата не зависи от техните приходи, което е добре и накрая на годината те не обявяват приходи, като по този начин социално слабите успяват да вземат своите помощи. Това на първо място е една антисоциална мярка в сравнение със сегашния режим, коментира Петров.
Асен Василев от "Продължаваме промяната -Демократична България" обясни, че темата е леко специализирана и екзотична, но изключително важна. Той обясни, че след дълги разговори с Асоциацията на събирачите на гъби и трюфели, на хората, които се занимават с преработката на гъби, се е стигнало до приемането на наредба, според която това, което трябва да заплатят хората, които събират гъби и трюфели, да включва едновременно таксата за събиране, която така или иначе съществува, както и здравната и пенсионна осигуровка, която е на половин работен ден. Това означава, че едни 50 хиляди граждани, които не са осигурени, с наредбите, които приехме, стават осигурени, излизат "на светло" и техните доходи са ясни, добави Василев. Той коментира, че данъкът от 10% се заплаща от фирмата, която изкупува продукцията, и по този начин едновременно се запазват данъчните постъпления към държавата и има 50 хиляди души, които са здравно и социално осигурени.
Събирачи на трюфели и гъби се обявиха против промените в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, с които се отменя алтернативният данък за доходи от събиране на диворастящи гъби и плодове.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text