site.btaОБНОВЕНА Депутатите включиха законопроект за доброволчеството в дневния си ред
Депутатите включиха като втора точка за днес законопроект за доброволчеството. Предложението е от Кристиан Вигенин от „БСП за България“ и беше подкрепено от 104-ма народни представители, осем гласуваха „против“, а 83 се въздържаха.
Като първа точка парламентът ще изслуша служебния заместник министър-председател и министър на финансите Людмила Петкова и служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова за изпълнението на Инвестиционната програма за общински проекти по държавния бюджет за 2024 година. Изслушването е по инициатива на Корнелия Нинова, Георги Свиленски и Борислав Гуцанов от ”БСП за България“.
Депутатите ще обсъдят на второ четене законопроект за изменение на Закона за държавния бюджет за 2024 г., внесен от Министерския съвет. Парламентът ще разгледа и доклад за състоянието на отбраната и Въоръжените сили на България през 2023 г., проект на решение за приемане на Програма за инвестиции в отбраната до 2032 г., както и законопроект за насърчаване на научните изследвания и иновациите на второ четене.
На второ четене в програма са включени и законопроект за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс, както и законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс.
Председателят на парламента Росен Желязков заяви, че няма да се подложи на гласуване предложението, направено от Борислав Гуцанов от „БСП за България“, за включване в дневния ред на доклад на временната комисия по повод Споразумението между "Булгаргаз" ЕАД и турската държавна енергийна компания "Боташ", подписано на 3 януари м.г. в София. Желязков каза, че няма постъпил доклад от комисията и затова такава точка няма да бъде подложена на гласуване за включване в дневния ред.
Последваха серия от процедури, свързани с начина на водене на заседанието. Комисията наистина работи безкрайно съвестно, начело с нейния председател. Изводите са пределно ясни и нямаше нито една парламентарна група през нейните представители в комисията, която да възрази относно този доклад, и не мога да разбера каква е причината той да не влиза в заседателна зала, заяви Борислав Гуцанов. Той посочи, че изводът на комисията е докладът да бъде изпратен към прокуратурата и ДАНС.
Йордан Тодоров от „Възраждане“ настоя докладът да бъде внесен другата седмица, защото след това Народното събрание приключва работа заради предстоящите избори. Радослав Рибарски от „Продължаваме промяната - Демократична България“ заяви, че не приема оправданието, че няма доклад и затова точката няма да бъде включена в дневния ред. Той коментира, че констатациите на доклада са скандални. Умолявам ви да призовете Жечо Станков, председател на комисията, да внесе този доклад, за да стане ясно какви скандални споразумения са подписани от служебното правителство. Росен Желязков отговори, че срокът за комисията не е изтекъл.
Мартин Димитров от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) заяви, че целта на ГЕРБ, след като са направили министър на енергетиката един от участниците в този проект, е този доклад да не влезе в зала, да няма гласуване по него и в крайна сметка той да не бъде предаден на ДАНС и прокуратурата за търсене на отговорност. С този доклад трябва да започнат опитите за преразглеждане на този договор. Като го бавите, г-н Станков, вие поемате цялата отговорност и вина за това забавяне, заяви Мартин Димитров.
Жечо Станков, също в процедура по начина на водене, заяви, че комисията е имала седем заседания, три от които изслушвания, продължили повече от четири часа. Той каза, че има новопостъпила информация, с която депутатите от комисията следва да се запознаят. Станков се обърна към Димитров, казвайки, че лично групата на ПП-ДБ е продължила да плаща на режима на Путин за капацитет на газа и то след като той е бил спрян. „Вътре са констатирани всичките ви тъмни сделки за посредници с газа. Всичко ще бъде изкарано на показ, искам да сте спокоен“, добави Станков.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text