site.btaБюджетът на София е шаблонен, довършителен и плах, заявиха в позиция от „Възраждане“
Голямата сглобка в София си гласува бюджета за 2024 година - шаблонен бюджет, който е основно преходен, довършителен и плах. Това заявиха в официална позиция до медиите от „Възраждане“ по повод приетия вчера бюджет на Столичната община. Бюджетът беше подкрепен от 45-ма общински съветници от групите на ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната - Демократична България" („Спаси София") и „Синя София". „Против" гласуваха 15 общински съветници от групите на „БСП за България", „Има такъв народ" и „Възраждане". Към гласовете „против" се присъедини и общинският съветник от ПП „ВМРО – Българско национално движение" Карлос Контрера.
Липсва визията на новия кмет за управлението на столицата в средносрочен план, а едно от малкото положителни неща в бюджета са средствата за дигитализация на администрацията, което може да доведе до повече ефективност в администрацията, посочиха от партията.
Според „Възраждане“ бюджетът е изготвен по шаблон от предишната година, без кметът да вниква в детайлите около повечето проблеми в София, а корекциите по функции и политика са просто увеличение или намаление на средствата с определен процент, вместо на база на детайлен анализ на конкретни проблеми.
В приходната част са заложени съмнителни практики, свързани с управлението на общинските имоти, което е продължение на практиките, наложени от ГЕРБ, коментират в позицията от партията. „Транспортните разходи от 500 милиона лева са рекордни, а ревизия на общинските предприятия и частните концесионери в транспорта на София все още не е направена“, посочват от „Възраждане“. По думите им каквито корупционни схеми е имало при предишното управление, ще продължат и при сегашното, но с повече налични средства. Чистотата ще остане на същото ниво, макар бюджетът да е 270 милиона лева, защото нищо не се е променило и старите фирми ще продължават да източват бюджета, пишат още в позицията.
От „Възраждане“ отчитат, че няма съществени инвестиции в сигурността на София, като според тях явно това не е приоритет за кмета, макар да има „мигрантска криза“. Културата и спортът наследяват установените практики от миналото управление и няма нищо революционно, а читалищата дори не съществуват за кмета, добавят те в позицията и посочват, че селата в общината в бюджета са „масово игнорирани и пренебрегнати“. Няма да се строят детски градини, пътища и инфраструктура, защото нищо няма да е подготвено тази година, заявиха още от „Възраждане“.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text