site.btaНационалната здравноосигурителна каса отбеляза 25 години от създаването си
Настоящи и бивши представители на ръководството на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), депутати, представители на ръководните органи на съсловните организации на лекарите, на лекарите по дентална медицина и на фармацевтите, на пациентски организации споделиха възгледите си за изминалите 25 години, в които функционира НЗОК, по време на форума „Минало, настояще и бъдеще на НЗОК“.
Участниците във форума почетоха с едноминутно мълчание паметта на покойния патриарх Неофит.
Д-р Илко Семерджиев, който е първият директор на НЗОК, каза, че днес институцията осигурява сигурност на лечебните заведения, а не на тези, които ѝ плащат - пациентите. В момент на индивидуална здравна нужда търговските преговори за заплащане на услугите продължават и до леглото на болния, а той всъщност е предплатил, което е недопустимо, смята Семерджиев. Хората са недоволни и не откликват на оплакванията на лекарите, че са недофинансирани. Това е неизпълнена мисия и за това е виновно лошото управление на процесите и недоброто изпълнение на мисията на НЗОК, каза още той. Здравеопазването няма своите защитници, няма своите бойци, за здравеопазването се мълчи, каза Илко Семерджиев. Ако всички данъчни тежести върху физически и юридически лица са поне 10-15 на сто, здравната вноска години наред продължава да е 8%, посочи още д-р Семерджиев. През 2000 г. лекарите бяха 29 хиляди, тази година пак са толкова и задавам въпроса откъде се намират работещи във всички болници, попита той.
Д-р Румяна Тодорова, която два пъти ръководи НЗОК, посочи, че резултатите от битките невинаги са налице, защото „всеки следващ управленец започва от нула и не поглежда, че предишният е сътворил добри неща“. Забравила съм лошото минало, но не съм оптимист за бъдещето, каза още тя. Според нея електронните направления, които вече са въведени, с нищо не улесняват нито лекарите, нито пациентите, а електронните рецепти за лекарствата, заплащани от НЗОК, затрудняват пациентите. Д-р Тодорова припомни, че пациентът не може да си купи реимбурсирани лекарства, изписани на една рецепта, от различни аптеки. По думите ѝ това се получава, тъй като при купуване на единия медикамент, системата елиминира рецептата и я отчита като изпълнена.
Д-р Страшимир Генев, директор на дирекцията „Методология на медицинските и денталните дейности“ в НЗОК посочи, че преди години, при създаването на НЗОК, екипът е работел интензивно и вярвали, че правят нещо революционно. По отношение на клиничните пътеки д-р Генев припомни, че те са били алгоритъм за качество и е трябвало работата на лекарите в болниците да премине към диагностично-свързани групи. Досега знаем, че касата трябва да осъществява ефективен контрол, но никой не каза кой контрол е ефективен, допълни той.
Деница Сачева, която е част от екипа, основал НЗОК, а сега депутат от ГЕРБ-СДС, каза, че напредък може да има, когато стъпваме върху нещо създадено, а не когато се започва от самото начало. НЗОК беше създадена като обществена институция, защитаваща правата на здравноосигурените лица. Създадена е неслучайно на 15 март – Световен ден на потребителите, и беше конструирана така, че да бъде минимално зависима от политиците, посочи още Сачева. НЗОК не е враг на хората, а институция, градена с много емпатия и смисъл, допълни тя.
Ние все още сме длъжници на обществото, тъй като пациентите ни продължават да доплащат най-много, каза проф. Костадин Ангелов, председател на парламентарната комисия по здравеопазване. По думите му парламентарна група на ГЕРБ-СДС би подкрепила модел, предложен от НЗОК, чрез който би се намалило доплащането от страна на пациентите. Няма да подкрепим реформа за намаляване на районните здравни каси от 28 на шест, защото не вярваме на посланието за оптимизация, а и би било в ущърб на пациентите, които имат някакъв процент инвалидност, каза още той. Проф. Ангелов каза, че според него е недопустимо Надзорният съвет на НЗОК заедно с договорните партньори да договарят трудови възнаграждения вместо качество на медицинските услуги. Всички инициативи, които смятате, че могат да бъдат направени, сме готови да обсъдим с цел ликвидиране на аномалиите в системата, настъпили поради различни причини, допълни той.
Над 400 пъти са се увеличили средствата на НЗОК за последните 25 години, каза заместник-министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски и припомни, че в бюджета на касата за тази година има допълнително един милиард лева. Информационната система, която има за цел изсветляване на процесите в здравната система, трябва да се финализира, за да не се „лови риба в мътна вода“, добави той. За дигитализацията и контрола е крайно време да си обединим усилията и да намерим начина повече граждани да имат достъп до здравното си досие през различни механизми за достъп, каза още Околийски.
Председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров каза, че проблемът е в политическите и финансови процеси, приложени в годините. По думите му не трябва да се предлага закриване на НЗОК и връщане на държавния модел на финансиране, а да се поправят грешките. Трябва да се признае, че един от основните проблеми на касата е, че се съсредоточи върху контрол върху документацията и „пътечната медицина“. Плащането за дейност трябва да бъде обвързано с качеството, каза още д-р Маджаров и изрази очакването си депутатите да направят задължително продължаващото медицинско обучение.
Председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков направи ретроспекция на последните 25 години и посочи, че Унгария е сбъркала в решението си да заличи монопола на здравната си каса. Само с разум и умни хора се постигат нещата, каза още той. Д-р Шарков призова за дофинансиране на денталната помощ с бюджета за следващата година.
Най-обективен и точен би бил предварителният контрол или контрол в реално време, а не последващ, каза Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз. По думите му, благодарение на дигитализацията на системата, това е възможно. Маринов обърна внимание и на темата за достъпа до лекарства, посочвайки, че НЗОК може да осигури само част от него, тъй като медикаментът трябва да е регистриран в страната, да е наличен в аптеките, да е на достъпна за пациента цена, а отпускането да става от магистър-фармацевт. Нито лекар, нито лекар по дентална медицина, нито фармацевт може да бъде заменен от машина, каза още той по повод предложението за въвеждане на вендинг автомати за продажба на лекарства без лекарско предписание.
Процесът беше изпълнен с редица предизвикателства, защото се създаваше нещо съвсем различно в сравнение с това, което функционираше до 1999 г., каза Кирил Ананиев, бивш председател на Надзорния съвет на НЗОК. Убеден съм, че предприехме крачки в правилната посока за финансирането на здравеопазването и съм сигурен, че касата ще бъде основен стълб за подобряване на достъпа и качеството на здравеопазването, каза още той. По думите му финансирането на здравеопазването трябва да е стабилно и ефективно, да има правилно разпределение и ефективно разходване на средствата, трябва да има и създаване на условия за повишаване на качеството и на достъпа до здравеопазване, устойчивост на здравната инфраструктура в страната, кадрова политика, политика за изграждане на е-здравеопазване, предварителен контрол, който да следи осъществяването и крайния резултат от дейността на медиците, както и удовлетвореността на пациентите.
Най-важното е възможността от различни страни да бъдат чути различни становища, които да ни помогнат да търсим пътищата напред, каза в заключение управителят на НЗОК Станимир Михайлов. Ключовата дума е „заедно“ и ако може да има по-малко политика в здравеопазването, това ще ни помогне да намерим заедно верния път, за да можем да решим поне някои от съществуващите проблеми, добави той. Михайлов пое ангажимент НЗОК да отправи послания към обществото и политиците, за да се чуе и експертното мнение на касата.
/АБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text