site.btaАгенцията за хората с увреждания започва кампания за набиране на проекти за рехабилитация, интеграция и достъпна среда, съобщиха от социалното министерство
Агенцията за хората с увреждания започва кампанията за 2024 г. за набиране на проектни предложения за рехабилитация, интеграция и осигуряване на достъпна архитектурна среда за хора с увреждания. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на труда и социалната политика (МТСП).
Проектите за рехабилитация и интеграция на хора с увреждания ще се приемат до 19 април т.г. С такива могат да кандидатстват неправителствени организации на и за хора с увреждания, регистрирани по Закона за юридически лица с нестопанска цел за извършване на общественополезна дейност, както и национално представени организации на хора с увреждания, регистрирани по Закона за кооперациите.
По тях с до 16 000 лв. ще се финансират обучения за хора с увреждания, дейности за придобиване на умения за самостоятелен живот, рехабилитация, арт-терапия, посещения на културни събития и други. Подкрепата за културни и спортни събития като фестивали, концерти, спектакли, изложби, спортни състезания ще бъде до 18 000 лева.
За разработка на различни материали, помагала, наръчници и други, подпомагащи работата на и с хората с трайни увреждания, тяхното адаптиране, трудова и социална интеграция и реинтеграция организациите могат да получат до 3500 лева. С до 10 000 лв. ще се финансират дейности, насочени към промяна на обществените нагласи, за да бъдат възприемани хората с трайни увреждания като пълноценни граждани.
До 22 май ще се приемат проектните предложения за изграждане на достъпна архитектурна среда на културни, исторически, спортни обекти за хора с увреждания.
Допустими кандидати са държавни, общински, стопански и неправителствени организации, регистрирани по българското законодателство, притежаващи или стопанисващи обектите.
По тази процедура ще се финансират с до 20 000 лв. дейности за осигуряване на външен достъп до обект за хора от целевата група и за приспособяване на вътрешната среда на обекта за самостоятелното им посещение чрез строително-монтажни работи, монтиране на различни съоръжения за адаптиране за трайно пребиваване на хората от целевата група.
Процедурата включва и дейности за изграждане на нови и преустройство на съществуващи асансьори или лифтови платформи. Максималният размер на субсидията е до 50 000 лв. за лифтови платформи и до 100 000 лв. за асансьори.
БТА припомня, че на 27 февруари заместник-министърът на труда и социалната политика Николай Найденов съобщи, че МТСП ще разработи национална дигитална платформа за преводачески услуги от и на български жестов език.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text