site.btaНад 3300 декара нови гори са създадени по проект, реализиран от Югозападното държавно предприятие, съобщи зам.-директор
Над 3300 декара нови гори бяха създадени успешно по мащабен проект, реализиран от Югозападното държавно предприятие по Оперативната програма "Околна среда" 2014-2020 година. Това съобщи инж. Альоша Даков, заместник-директор на Югозападното държавно предприятие (ЮЗДП) по време на регионалната конференция "Европа на Балканите: Общо бъдеще" в Благоевград.
Проектът е изпълняван от БТА с подкрепата на ЕК.
Даков посочи, че в рамките на година по проекта са отгледани над 6000 декара горски култури и е подпомогнато естественото възобновяване на 2900 декара горски територии.
"Важен момент бе работата с доброволци имахме възможност да работим със стотици ученици в специално подготвени терени, където те ни помогнаха с много ентусиазъм и настроение за създаването на нови гори, тъй като процесът наистина е дълъг", отбеляза Даков.
По думите му процесът започва с отглеждането на семената, подготовката на почвата, за която също ЮЗДП е финансирано за закупуването на специализирана техника и грижите за новите горски насаждения, които продължават между три и пет години.
Използвахме местни характерни горски дървесни видове, което дава устойчивост на създадените нови гори, добави заместник-директорът на ЮЗДП.
Проектът е финансиран по ОП "Околна среда" 2014-2020 г. със сто процента безвъзмездна финансова помощ в размер на 12,4 млн. лева. Реализиран е от ЮЗДП в периода декември 2022 - декември 2023 г. и цели подобряване на природозащитното състояние на горските местообитания в "Натура 2000", както и осигуряване на свързаност на горските местообитания. По проекта е изградена инсталация за контейнерно производство на фиданки, която дава възможност за много бързо и успешно залесяване след природни бедствия като пожари, обясни Даков.
По думите му тази инсталация е реализирана на територията на Държавно горско стопанство Гоце Делчев и има капацитет над 1,5 млн. фиданки годишно. За да бъде поддържан този капацитет, на територията на Държавно горско стопанство Разлог е изградена технологична инсталация за добив на семена от иглолистни горски дървесни видове.
ЮЗДП работи и по други проекти, сред които този за Климатично и интелигентно управление на горите в Централна и Източна Европа, посочи Даков и обясни, че по този проект с колеги от шест държави партньори се проучват различни модели за развитие на горските екосистеми в следващите десетилетия, свързани с климата.
Даков обясни, че на територията на горското предприятие в Сандански, Гоце Делчев и Петрич са създадени генеративни горски култури, които не са характерни, но за тях се очаква, че ще бъдат устойчиви предвид глобалното затопляне и сериозното повишение на температурите. Тези култури се резвиват, като целта е да се произведе устойчив посадъчен материал, уточни Даков. Такива по думите му са корков дъб, космат дъб, атласки кедър, като целта е е да се произведе посадъчен материал за създаването на нови гори.
Опазването на биоразнообразието е основна наша мисия и цел във всички дейности, които извършваме, заяви Даков.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text