site.btaИнфобот предоставя пълна информация за рискови фактори, симптоми и възможности за лечение на инсулт
Инфобот предоставя пълна информация за рискови фактори, симптоми и възможности за лечение на инсулт. Инициативата, която беше представена в Националния пресклуб на БТА, е на Асоциация по инсулт и афазия. Използването на инфобот-а е безплатно, а той е достъпен в платформата Вайбър, каза инж. Дорина Добрева, председател на асоциацията. В инфобот-а потребителите ще намерят същинска информация за естеството на заболяването - рискови фактори, разпознаване на симптомите на инсулт и възможности за реакция. Възможно е да се обмисли надграждане на системата, за да бъде достъпна и за незрящи хора, каза д-р Георги Георгиев, заместник-председател на асоциацията.
Най-важното е достъпността – до информация, до лечение и до рехабилитация, с цел максимална реинтеграция на човека в обществото, каза д-р Филип Алексиев, невролог, член на Българското дружество по инсулт. Инсултът е медицински проблем, който може да настъпи във всеки момент, добави той. Не може да се заменят функциите на мозъка, можем само да се опитаме да ги подобрим, да приложим речева и двигателна рехабилитация, но процесът е доживотен, допълни д-р Алексиев. Важно е да се разпознават симптомите на инсулта и пациентът бързо да получи адекватна медицинска помощ, каза още лекарят и напомни, че четири-шест часа след мозъчния инцидент медицинските възможности за ефикасно лечение намаляват.
Най-големият дял повишени средства за тази година има в бюджета на НЗОК за извънболнична помощ, припомни заместник-министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски. Един от елементите на превенция ще бъде много активна профилактична и информационна кампания, които скоро започва, добави той. Към момента само половината от хората ходят на полагащите им се профилактични прегледи, каза още той. По данни на Националния център по обществено здраве и анализи през 2023 г. над 48 хиляди българи са претърпели инсулт, а 4813 от тях са починали, добави доц. Околийски. По думите му извършените тромболизи са малко над хиляда, което е недопустимо. С повишаването на средствата за лечение се надяваме да се повиши и броят на тромболизите и тромбектомиите, посочи още доц. Околийски. Той припомни, че с подписването на анекс към Националния рамков договор 2023-2025, пациентите с тежка форма на инсулт ще могат да останат в болница 10 дни, а не както досега четири. По думите му с напредването по проекта за оказване на медицинска помощ по въздух с помощта на хеликоптери ще има повече спасени животи.
Следващата седмица ще бъде оповестено и решението на НЗОК за 100% заплащане на някои лекарства за лечение на сърдечно-съдови заболявания, каза още той. Надзорният съвет на НЗОК обсъди вчера възможностите за пълното им реимбурсиране.
След дехоспитализацията на пациент, претърпял инсулт, възстановяването му продължава в домашни условия, а два пъти в годината може да се възползва от рехабилитация, заплатена от Здравната каса, каза Георгиев.
/РЗ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text