site.btaWWF посвещава втората фаза на кампанията „Подари природа. За нашето бъдеще“ на Часа на Земята
Природозащитната организация WWF открива втората фаза на инициативата „Подари природа. За нашето бъдеще“, която ще фокусира вниманието върху Часа на Земята, съобщиха от организацията. Тази година Часът на Земята ще бъде отбелязан в 20:30 ч. на 23 март. WWF посвещава инициативите си за Часа на Земята на хората и природата. Голямата мисия на организацията е да изгради бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата, в което я опазват и полагат грижи за нея, а тя поддържа живота на Земята чрез своите екосистемни услуги, заявяват от WWF. "Всяка секунда природата ни предоставя ресурси като прясна вода, храна, чист въздух, суровини за енергия и лекарства, които сме свикнали да приемаме за даденост и рядко се замисляме, че без тях животът на Земята всъщност би бил невъзможен", напомнят природозащитниците. Учените изчисляват, че всяка година природата ни осигурява услуги на стойност 125 трилиона долара, отбелязват още от WWF.
Горите, например, отделят кислород и абсорбират въглероден диоксид, като по този начин допринасят за стабилността на климата. Те задържат част от валежите в почвата, снабдявайки ни с вода, подобрявайки качеството ѝ в реките, и предотвратявайки ерозията. Те също така осигуряват дом на повече от половината от всички сухоземни видове – богато разнообразие от живот, което поддържа функционирането на толкова много природни системи, разказват от WWF.
Крайречните местообитания също крият изобилие от животински и растителни видове. Те са важни за свързаността на природните територии и неразделна част от миграционните коридори на птиците. Освен това тя укрепва бреговете, подхранва почвата, намалява скоростта на водата в речното корито, като така помага за предпазване от наводнения и свлачища, създава и условия за гнездене, хранене и размножаване за много животински видове. Крайречните гори са и предпочитано място за разходка, отдих и развлечения сред природата. Статистиката сочи, че над 65 % от българите ползват горските територии за възстановяване и почивка, обобщават експертите.
Реките, известни още като артериите на природата, са ключова част от нашата екосистема. Ако бъдат блокирани с изкуствени прегради обаче, те могат да станат опасни. Изграждането на язовирни стени, бентове и баражи оказва силно негативно влияние върху тях, върху живота, който пазят, както и върху нас хората. Преградени, реките започват да задържат наносите и създават условия за локални наводнения или засушавания в зависимост от сезона, предупреждават от WWF. „Водата е един от най-ценните ни ресурси. Близо два милиарда души на планетата живеят в райони, изложени на риск от сериозен недостиг на вода, а водните кризи са една от най-големите заплахи за световната икономика. В басейна на река Дунав повече от 80 % от заливните низини са загубени през последните 150 години, а с тях и услугите, които ни предоставят. Изменението на климата се очаква да влоши ситуацията още повече,“ коментира Стоян Михов, ръководител програма „Води“. Според доклада на WWF „Жива планета“ само за 50 години сме изгубили 83 % от популациите на сладководни видове и една трета от останалите ни влажни зони – блата, езера, лагуни, тресавища, мангрови гори и други естествени екосистеми за поддържане на живота. Те са дом на изключително богато биоразнообразие, предпазват от наводнения и намаляват въздействието на сушите, коментират от организацията.
Важна роля в опазването на горите, реките, крайречните местообитания, влажните зони и техните обитатели играят защитените територии. Те помагат за изграждане на устойчивост към климатичните промени, осигуряване на продоволствена сигурност, ограничаване разпространението на болести и вредители и гарантиране на много други ползи за дивата природа и човешкото здраве, обясняват също експертите. „Националните и природни паркове, резерватите и природните забележителности, обявени като защитени територии пo българското законодателство, заемат едва 5 % от територията на България, въпреки че страната е на едно от първите места в Европа по богата и запазена природа. За сравнение - в другите европейски държави защитените територии са средно 12 % от цялата площ на страната“, разказа Катерина Раковска, старши експерт „Политики и биоразнообразие“ във WWF. Близо двадесет години WWF работи в България за обявяване, опазване и управление на мрежата от защитени територии, които да съхраняват безценните ресурси на природата, казват още от организацията.
Кампанията „Подари природа. За нашето бъдеще“ започна преди няколко месеца. Тогава от WWF казаха, че ще бъдат разказвани истории, които да покажат как човекът излага на риск собственото си бъдеще, докато унищожава природата около себе си. БТА е медиен партньор на кампанията.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text