site.btaИзграждането на система за управление на риска от бедствия е сред основите приоритети на България, каза заместник- министър Кирил Ценкин
Изграждането на устойчива система за управление на риска от бедствия, която отговаря на обществените нужди и очаквания ,е сред основните приоритети на България, каза заместник- министърът на вътрешните работи Кирил Ценкин на откриването на Семинар за подобряване на разбирането за управление на риска от бедствия. Семинарът се организира заедно с правителството на Япония.
Той допълни, че значителното нарастване на природните бедствията през последните години поставя необходимостта от намесата на правителството, местната власт, бизнеса и неправителствените организации.
Вярвам, че семинарът ще даде възможност за обмен на добри практики и норми за подобряване на уменията ни за управление на бедствията. Убеден съм също, че установените контакти ще се окажат добра основа за бъдещи съвместни инициативи и засилване на нашето сътрудничество и солидарност, каза още Ценкин.
Заместник -министърът на външните работи Елена Шекерлетова посочи, че България и Япония имат богата история на традиционно приятелски отношения и активен двустранен обмен. "Тази година се навършват 115 години от първия официален договор, 85 години от установяването на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възобновяване. Шекерлетова каза също, че като партньори с еднакво мислене, които споделят общи ценности и цели, естествено е нашето сътрудничество да нарасне по обхват и капацитет и да се разшири.
Тя посочи, че от установяването на сътрудничество ни в областта на официалната помощ за развитие на Западните Балкани през 2018 г., нашите общи проектите се фокусират основно върху две приоритетни области - управление на риска от бедствия и насърчаване на малките и средни предприятия. По думите ѝ България активно подкрепя европейската перспектива на страните от Западните Балкани като двигател за стабилност и икономическа трансформация на региона. "Днешният семинар за подобряване на разбирането за управление на риска от бедствия събра водещи експерти от различни страни и организации, за да споделят опит и политики в областта на предотвратяването на бедствия, намаляването на риска и осведомеността“, допълни заместник -министърът на външните работи.
Посланикът на Япония в България Хисаши Мичигами обясни как в неговата страна са успели да изградят сътрудничество между централната и местната власт, общността, гражданите, бизнеса, академичните среди. Той добави, че благодарение на науката, технологиите и училищното образование днес разполагат с много експерти по образование за риска от бедствия. Той помоли за обратна връзка и съвети след семинара от всички, включили се в него, за бъдещото развитие на връзките между тях.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text