site.bta"Топъл обяд" в София получават 1216 граждани
Общо 1216 граждани в София получават социалната услуга "Топъл обяд". Това съобщиха от Столичната община в отговор на запитване на БТА. Столичните райони с договор по програмата са 14. Това са "Банкя", "Възраждане", "Връбница", "Изгрев", "Илинден", "Красна поляна", "Люлин", "Овча купел", "Подуяне", "Средец", "Сердика", "Слатина", "Красно село" и "Оборище".
Чрез подпомагането с топъл обяд се цели да се осигури здравословна, разнообразна и питателна топла храна за обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигуряват такава. Топъл обяд за най-нуждаещите се предоставя целогодишно в отговор на установени трайни и/или неотложни нужди, заявиха за БТА от Агенцията за социално подпомагане (АСП). Прясно приготвена топла храна под формата на супа, основно ястие и хляб и поне веднъж седмично десерт се предоставя на потребителите от цялата страна, която следва да бъде пълноценна и разнообразна съобразно общоприети рецептурни норми в страната и при спазване на изискванията за безопасност на храните, коментираха от ведомството.
Ръст на получателите на топъл обяд
Процедурата "Осигуряване на топъл обяд" е първата, която стартира след одобрението на Програмата за храни и основно материално подпомагане, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс, като не се допусна прекъсване на услугата, припомниха от АСП. Реалното изпълнение на проектите започна от 1 октомври 2022 г. и към момента е със срок на изпълнение до 30 септември 2025 г. С цел намаляване на административната тежест общините и районите на общини имаха възможност да кандидатстват с проекти за срок до 3 години, посочиха от ведомството.
Сключени са общо 244 договора с общини и райони, от които към момента действащи са 232. Броят на обхванатите потребители е с 40 % повече в сравнение с предходния програмен период и достигна 70 000 души. "Топъл обяд" в страната ежедневно в работни дни получават 68 819 души, информираха още от АСП.
Услугата достига и до по-отдалечени места, където хората изпитват още по-сериозни затруднения за осигуряване на прехраната си, коментират от Агенцията. Допустимите целеви групи са определени със специална наредба на министъра на труда и социалната политика. Най-общо това са хора и семейства с ниски доходи, които изпитват сериозни затруднения да задоволят свои базови жизненоважни потребности и затова получават някакъв вид подкрепа през социалното подпомагане. В този смисъл няма времево ограничение при предоставянето на топъл обяд, уточниха от там.
Обхват на социалната услуга
Няколко са целевите групи, които попадат в обхвата на социалната услуга. Сред тях са лица и семейства без доходи или с ниски доходи; възрастни семейства пенсионери и самотно живеещи пенсионери, които имат ниски доходи; хора с невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности и за тях е установена нужда от допълнителна подкрепа.
В обхвата на мярката са още хора с ниски доходи, които поради налични увреждания или здравословни ограничения са със затруднено или невъзможно самообслужване, в това число самотни лица с трайни увреждания с ниски лични доходи от пенсия, за които няма подходящ кандидат за асистент по механизма лична помощ. Граждани, които поради инцидентни обстоятелства са в затруднена и уязвима ситуация и за тях е установена нужда от този вид подпомагане са също сред ползвателите на социалната услуга. Скитащи и бездомни са друга група граждани, която може да се възползва от тази възможност. Достъп до услугата могат да имат още граждани на трети страни и др.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text