site.btaБългария и Египет ще си сътрудничат в областта на корабоплаването, казаха от Министерския съвет
Кабинетът утвърди спогодбата между България и Арабска република Египет за морско търговско корабоплаване, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. Тя ще бъде подписана от министъра на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков по време на визитата на заместник министър-председателя и министър на външните работи Мария Габриел в Египет през февруари т.г.
Новият междуправителствен документ заменя действащата спогодба от 1969 г. и се очаква да допринесе за увеличаване на превозите и задълбочаване на сътрудничеството между България и Египет.
Правителството одобри също споразумението между България и Египет за взаимно освобождаване от изискванията за притежаване на визи за краткосрочно пребиваване на притежателите на дипломатически и служебни паспорти.
Проектът на споразумение предвижда притежателите на дипломатически и служебни паспорти да бъдат освободени от изискването да притежават виза за краткосрочно пребиваване. Така те ще могат да влизат, излизат, преминават транзитно или да пребивават за срок, не по-дълъг от 90 дни в рамките на всеки период от 180 дни, на територията на другата договаряща страна.
Египет е най-големият търговско-икономически партньор на България в Близкия изток и Африка. Обемите на двустранната търговия в момента надхвърлят един милиард евро за 2023 г. и съществува огромен потенциал за тяхното разширяване и диверсификация. В условията на променената международна среда, сътрудничеството със северноафриканската държава придобива нарастваща значимост и стратегически измерения. Географската близост и исторически връзки между двете държави, както и геополитическата тежест на Арабска република Египет обуславят необходимостта от активен политически диалог и развитие на взаимноизгодно търговско-икономическо и инвестиционно двустранно сътрудничество, се допълва в съобщението.
Египет има бързоразвиваща се икономика и модернизиращ се енергиен сектор с потенциал за износ на енергийни ресурси за Европа.
С премахването на визовите изисквания за притежателите на дипломатически и служебни паспорти ще бъде даден тласък за активизиране на политическия диалог и бизнес контактите между двете държави, казват още от правителствената информационна служба.
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text