site.btaСъс средства по ОП "Регионално развитие" бившата Централна минерална баня се превърна в Музей за история на София
През 2013-2014 г. Столична община изпълни проект за адаптация на част от сградата на Общинска минерална баня за Музей за история на София. Финансирането на проекта е по Оперативна програма "Регионално развитие", към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, приоритетна ос за подобряване на туристическите атракции и свързаната с тях инфраструктура", както и собствен принос от Столична община, съобщиха за БТА от пресцентъра на общината.
Проектът за Централната минерална баня е част от петте ключови проекта, които са финансирани със средства от оперативната програма. Над 53 млн. лв. е инвестицията, с която е завършен цял ансамбъл от културно-историческо богатство на София – Ларгото, Националния музей на София (Квадрат 500), Националната художествена галерия в бившия царски дворец, базиликата "Света София" и Музея за история на София в бившата баня.
В периода ноември 2011 - ноември 2013 г. бяха изградени експозиционни площи на три нива в Централната минерална баня, както и хранилища за богатите фондове на музея. Цялата стойност на проекта е 7 129 818 лв., със собствен принос 1 504 676 лв. По време на реконструкцията изцяло се промени функционалното предназначение на Централната минерална баня, като напълно се съхрани външният вид, основната функционална схема на разпределението и пространственото въздействие на централната входна част на басейните.
Регионален исторически музей - София, по известен като Музей за история на София, беше открит официално на празника на столицата - 17 септември през 2015 г. с една постоянна и две временни експозиции. На откриването присъстваха тогавашният министър-председател на България Бойко Борисов, министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова, на външните работи Даниел Митов, както и кметът на София по това време Йорданка Фандъкова и нейният заместник по култура Тодор Чобанов.
От есента на 2015 г. е отворена за посетители постоянната експозиция на Регионален исторически музей - София, която представя богатото културно-историческо наследство на столицата. Музейните пространства, с обща разгъната площ от 7 400 кв. м, са ситуирани по западното и южното крила на архитектурно-недвижимата културна ценност. В сутерена на сградата са изградени нови фондохранилища и реставраторско ателие.
През последните години Музеят на София се утвърди като една от най-успешните културни институции в страната, в която се провеждат множество концерти, чествания, представяне на книги, ателиета и образователни програми и много други културни събития, отбелязват от общината. Интересът към музея нараства с всяка изминала година. През 2022 г. обектите му са посетени от 77 800 души, а през 2023 г. те са почти 108 000, информират от Столичната община.
С днешна дата музеят представя в осем различни зали постоянната си експозиция, разкриваща историята на София от VI хил. пр. Хр. до 40-те години на XX в. Музеят съхранява безценна по европейски стандарт колекция, свързана с Третото българско царство - с периода от Освобождението до 1944 г. Временните експозиции при откриването бяха две - етнофооклорната изложба "Дух и материя" с шевици и носии, и изложба, посветена на урбанизма на София.
Музеят за история на София е основан през 1928 година. За кратко, по време на Втората световна война, има постоянна експозиция, припомнят от Столичната община. Тогавашната му сграда на пл. "Бански" 3 обаче е разрушена при бомбардировки през 1943 г. Оттогава за столичния музей се търси дом. Още през 1998 г. след анализ на състоянието на Централната минерална баня тогавашният Общински съвет взема решение да се започне трансформация на сградата за музей. Проектът е много сложен, тъй като сградата е над 100-годишна, строена е по технологии, неподходящи за съвременните стандарти.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text