site.btaОБНОВЕНА Акад. Пламен Карталов е носител на Почетен знак "Стефан Стамболов" за лидерски принос в духовността
Академик Пламен Карталов е носителят на Почетен знак "Стефан Стамболов" за личен лидерски принос в духовността. Церемонията по връчването на наградата се състоя по време на 15- ата Научна конференция по лидерство на тема „Духовност и лидерство. Култура на лидерството“ в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“.
Голяма чест за мен е в този храм на духовността, книжовността, знанието и просветата - Националната библиотека, с огромно вълнение да получа това признание, каза акад. Карталов. Благодаря на всички с искреното намерение, че това, което правя с моите колеги, дава принос за националната идентичност и култура на нацията не само в страната, но и в чужбина. Това ме вдъхновява да бъда един от водачите и истинските стожери на тази наша мисия, добави още той.
Той не е просто директор на Българската национална опера, а човек, който в тези толкова трудни години и периоди успя камък по камък, съчка по съчка, да изгради една невероятна духовна градина от ценности, традиции, изкуство, духовност и красота. Ето такива хора са ни нужни в повече, каза вицепрезидентът Илияна Йотова, която също беше гост на събитието.
За съжаление, и днешната сутрин ми показа, че в България сякаш се забелязва една зле прикрита тенденция за изтриване на българската история, заяви вицепрезидентът. Признавам си, че когато бяхме на паметника в градинката пред "Кристал" лично аз очаквах представители на повече институции от страната, каза тя по повод церемонията, посветена на 170-ата годишнина от рождението на Стефан Стамболов, която се проведе по-рано тази сутрин.
Стефан Стамболов е не просто един от строителите на съвременна България, а един от нейните създатели. Той остана верен на себе си и преди всичко на това, че виждаше бъдеще за България, отбеляза още Йотова.
Вежди Рашидов, бивш народен представител в Народното събрание, също поздрави акад. Карталов за отличието.
Стамболов е лидерът на нова България, отбеляза Георги Първанов президент на България (2002 -2012 г), който също е носител на почетния знак за лидерство „Стефан Стамболов” за личен лидерски принос към българската държавност. Мисля, че трябва да се поощрява българската историческа наука в българското обществено мислене и говорене, каза още той. При нас към миналото има полюсно отношение вече повече от 30 години и историята продължава да се използва като поле за противопоставяне и ожесточена битка между различните политически сили. Да оставим историята на историците, добави още Първанов.
Не е възможно след 170 години да има нов Стамболов - възможно е да има нов политик и нов лидер с измерения на Стамболовото дело, каза проф. Димитър Иванов, директор на Института за изследване и развитие на лидерството в информационна среда в Университета за библиотекознание и информационни технологии (УниБит). След като българският народ веднъж е родил Стамболов, това едва ли е последното градивно дело и оставаме да живеем с надеждата, че примерът на Стефан Стамболов, неговото родолюбие и ефективно лидерство ще се преродят и в наши дни, и в бъдеще, добави още той. УниБит в последните 15 години извършва задълбочена научноизследователска и учебно-преподавателска дейност, свързана с делото и наследството на Стефан Стамболов, отбеляза още Иванов.
Събитието продължи с представянето на докладите на участниците в конференцията.
/МК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text