site.btaСигналите за замърсяване на въздуха, постъпили на зеления телефон в екоминистерството през декември, са три
Общо три сигнала са постъпили на зеления телефон в Министерството на околната среда и водите, сочат данните за декември м.г., публикувани на сайта на ведомството. Два от сигналите са за замърсяване на атмосферния въздух, един - за изгаряне на нерегламентирани материали за отопление.
На 1 декември е подаден сигнал за „ежегоден проблем“ в студените месеци за вероятно изгаряне на нерегламентирани материали за отопление в цех и автосервиз в района на ул. „Симеон Пиронков“ в София. В обсега на двата обекта са забелязани и стари дограми, които се предполага, че се изгарят, гласи сигналът. На обектите са извършвани проверки, без резултат до този момент, а сигналът е бил пренасочен към администрацията на Район „Витоша“ на Столичната община.
Подобен сигнал е постъпил и в края на месеца, а подателят е предположил, че има замърсяване на атмосферния въздух, „вероятно от отоплителните действия на собственика на частен имот – къща“. Сигналът е препратен по компетентност към администрацията на Район „Връбница“, Столична община.
На 21 декември е сигнализирано, че от няколко дни има замърсяване на въздуха от Топлоелектрическата централа (ТЕЦ) „Бобов дол“. Дворовете и района около частните имоти са в прах и пепел, гласи сигналът. Същия ден Регионалната инспекция по околна среда и водите - София извършва извънредна проверка на централата, при която са установени емисии със сиво-черен цвят и се посочва наличието на авария на сероочистващата инсталация. Съгласно условие от комплексното разрешително е допустимо отвеждане на отпадъчни газове от енергийните котли към извеждащо устройство №1 единствено при „преходни режими на работа“ на инсталацията, които включват: периодите на пускане и спиране на инсталациите, авария на пречиствателните съоръжения и при аварийни ситуации на котлите, сочи информацията относно предприетите действия по сигнала.
През ноември на Зеления телефон също е бил получен сигнали за замърсяване от ТЕЦ „Бобов дол“. През същия месец са получени и няколко сигнала за неприятни миризми в Русе. БТА припомня, че на брифинг в дунавския град заместник-министърът на околната среда и водите Ренета Колева каза, че до края на годината е предвидено да има промяна на законодателството по отношение на регулиране на миризмите от производствените инсталации. В началото на януари министърът на околната среда и водите Юлиян Попов също посети Русе.
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text