site.btaЕвропейските учени и иноватори трябва да имат възможност да експериментират повече, за да имат успех, каза премиерът Николай Денков в Давос
За да имат успехи, европейските учени и иноватори трябва да имат възможност да експериментират повече. Така ще успеят в съревнованието със САЩ и Китай. Това послание отправи премиерът акад. Николай Денков в рамките на Световния икономически форум в Давос, където участва в дискусия на тема „Стремежът на Европа към иновации“, съобщи пресслужбата на Министерския съвет.
Премиерът посочи, че както в науката, така и в иновациите възможността да бъдат правени повече опити, макар и голяма част от тях неуспешни, е от съществено значение за крайния резултат. Именно затова постепенно се променя и старата идея, че за да има финансиране, е важно да има бърз успех, посочи той.
Другият ключов фактор, според премиера Денков, е партньорството между науката и бизнеса. Министър-председателят добави още, че е от голямо значение да не бъдат противопоставяни фундаменталната и приложната наука – принцип, който в САЩ е осъзнат и приложен по-рано от Европа. „Те развиха своята научна екосистема, свързана с иновациите, по-бързо от Европа“, посочи акад. Денков и добави, че Европа следва да се развива в това отношение в ускорени темпове.
В дискусията участваха също еврокомисарят за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Илиана Иванова, испанският министър на цифровата трансформация Хосе Луис Ескрива Белмонте, проф. Мария Лептин, президент на Европейския съвет за научни изследвания и Димитри де Врезе - изпълнителен директор на нидерландска мултинационална корпорация, работеща в областта на здравето. Всички участници се съгласиха, че Европа трябва да запази талантите си и също така да бъдат положени повече усилия за привличането на иновативни умове, така че да бъдем още по-гостоприемни за науката.
Вицепремиерът Мария Габриел също участва в 54-тото издание на Световния икономически форум в швейцарския алпийски курорт Давос. В центъра на дискусиите тази година са идеи и стратегии, свързани с икономическата несигурност, екологични рискове, изкуствения интелект и противодействието на дезинформацията, съобщиха от правителствената пресслужба.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text