site.btaРотацията в правителството и членството на България в Шенген и еврозоната бяха сред темите, които премиерът Николай Денков коментира в парламента
Премиерът Николай Денков отговори днес в Народното събрание на актуални въпроси на народни представители в рамките на парламентарния блиц контрол и редовния парламентарен контрол, както и на въпроси на журналисти на брифинг в кулоарите.
Ротацията
Разговорите по същество ще започнат днес, но те ще започнат с принципите, по които ще бъде осъществена ротацията. Това коментира на брифинг в парламента министър-председателят Николай Денков. Подходът, който аз смятам за правилен, е да се правят смени само там, където има сериозна необходимост, защото изпълнението на управленската програма изисква човекът да може да стартира от първия ден. Естествено, ако дойде нов човек, ще му трябва време за адаптиране, посочи премиерът. По думите му дискусията за това какъв ще бъде подходът предстои и тя ще бъде първо между него и Мария Габриел.
Денков благодари на Бойко Борисов за това, че и той е изразил публично тази теза. "Първо ние с нея да намерим консенсус как да се подходи, след което с този консенсус да отидем при ръководителите на партиите, от които очакваме подкрепа и да ги убедим, че това е най-правилният подход", добави Денков. Той коментира, че като цяло всеки един от министрите би могъл да продължи нататък и да остане в редовния кабинет. На въпрос с чий мандат трябва да бъде следващото правителство, Денков посочи, че за него това е напълно технически въпрос. За мен е много важно максимално гладко и бързо да преминем към работата на следващия кабинет, добави премиерът.
Асен Василев и министрите от кабинета
Идеята Асен Василев да бъде включен като вицепремиер дойде от ГЕРБ, каза на брифинг Денков. Винаги съм казвал, че това е възможен вариант и ако той бъде поставен на масата от тях, ние няма да възразим, каза Денков. Премиерът добави, че не би искал разговорите за ротацията да стартират с промяна на началната договореност, защото, по думите му, това може да ги извади в грешна посока.
Това, което бих казал по отношение на работата на министрите е, че всеки от тях се справя в много трудна среда. Може да имам забележки по определени дейности, но най-общо казано, всеки един от тези министри би могъл да продължи и да остане в новия кабинет. Въпросът е дали в някои отделни случаи ние можем да имаме кандидат, който да се справи по-бързо и по-успешно, добави премиерът. Министър Христо Хинков свърши доста работа, има и задачи, които се забавиха, но трябва да се види дали има обективни причини за забавянето, или не, коментира още премиерът. Той даде за пример изграждането на Националната детска болница.
Относно водените от Тодор Тагарев разговори, по време на посещението му в САЩ, за разполагане на допълнителни войски на наша територия, Николай Денков увери, че министър Тагарев не може да вземе решение сам. Денков добави, че водените от военния министър разговори ще бъдат обсъдени, след като той се върне в България.
Еврозоната
Нашата цел за влизане в еврозоната е 1 януари 2025 година, заяви премиерът от парламентарната трибуна и отбеляза, че няма никакъв начин да се заобиколят Маастрихтските критерии така, както са приети, защото те са част от договорите в Европейския съюз (ЕС). Ние ще спазим всички правила такива, каквито са в момента, за да влезем в еврозоната, посочи премиерът. Курсът на лева е фиксиран със закон на това Народно събрание и никой, никога и по никакъв повод от застъпването на това правителство не е обсъждал промяна на този курс, точно обратното - навсякъде казваме, че той трябва да бъде запазен, защото е показал, че е подходящ след закачането към дойче марката и след това към еврото.
Шенген
По отношение на преговорите, които бяха проведени за влизането в Шенген, българското правителство не е приемало никакво друго задължение освен да реагира достатъчно бързо, както се изисква от Дъблинското споразумение по отношение на скоростта, с която се обработват молбите, заяви премиерът Николай Денков. Не са обсъждани никакви бройки и така както досега е работило Дъблинското споразумение, така ще продължи да работи, докато не бъде приета неговата следваща промяна, каза министър-председателят. Дъблинското споразумение е такова, каквото беше през 2013 г. и нищо няма да се промени от това, което е подписано с Австрия и с Румъния по отношение на приемането на България в Шенген, заяви премиерът. По думите му опозицията се опитва да представи едно облекчение за българските граждани и за българския бизнес като неуспех.
Националният план за възстановяване и устойчивост
Уверявам ви, че второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост ще стане до пролетта. Готов съм да се обзаложа, тогава ще обсъждаме въпроса кога точно ще бъде изпратено третото плащане, защото е очевидно, че третото трябва да се изпрати след второто плащане, заяви премиерът по време на блиц контрола. Планът за възстановяване трябваше да се предоговори, защото България се представяше по-добре икономически, подчерта премиерът. Той напомни, че България щеше да загуби 2,4 млрд.лв., ако правителството не се беше справило с териториалните планове, така както служебното правителство загуби 200 млн.лв. в края на 2022 г. А ние, благодарение на нашата усилена работа, успяхме да осигурим тези 2,4 млрд.лв., така че ние не сме спирали да преговаряме с Европейската комисия (ЕК) нито за ден, каза Денков. Непрекъснато сме в преговори, за да успеем да осигурим всички средства, заяви премиерът.
Енергетика
Вносът на електроенергия е не, защото България няма мощности, а защото токът, който произвежда, е по-скъп в определени дни, часове, тогава, "когато другите могат да произвеждат от съответните източници, и тогава на пазара се внася ток, защото е по-евтино", обясни премиерът по време на блиц контрола. Нормално е, когато има отворен регионален пазар, в определени дни, часове, да бъдем вносител, това е част от енергийния пазар, който така се развива в целия свят, това е начинът да имаме по-евтина енергия за всички, подчерта Денков. Според него би имало драма, ако спрем процеса на енергийно-технологично обновление, защото тогава няма да сме конкурентоспособни.
По споразумението с миньорите и енергетиците е свършено всичко, което може да бъде свършено междувременно. Преди 2 дни имахме среща с тях в Министерския съвет, където им представихме какво сме свършили, ще го представим и на вас в Народното събрание, отговори Денков. Ако има проблем в мините и в държавния ТЕЦ, това е, защото години наред хора лъгаха енергетиците и миньорите, че могат да продължават така, както е било много години, обясни той.
Лабораториите за анализ на кръвните проби на шофьори
В новооборудвани центрове за лабораторен анализ на кръвни проби за наркотични вещества кръвните резултати ще са готови от една до две седмици. След срещи с участието на народни представители създадохме организацията, която вече започна да дава резултати, каза Денков и съобщи, че днес, заедно с вицепремиера Мария Габриел се открива един от тези новооборудвани центрове. Забавянето на кръвните резултати на проби за наркотици е един от проблемите, които заварихме, влизайки като редовно правителство, посочи Денков. От една страна беше въведена преди нас правилна система, която позволява да се използват полеви тестове, за да се види дали има потенциален проблем, които обаче след това трябва да се проверяват с много по-точните кръвни тестове, каза премиерът. По отношение на наркотичните вещества, се оказа, че липсва апаратура, липсва организация и оттам имаше забавени проби с шест, девет, 12 месеца, припомни премиерът Денков.
Регулаторите
Няма очевидно решение, което да позволи на Комисията за защита на потребителите (КЗП) да работи и в същото време да не влезем в конфликт с текущите съдебни дела, заяви премиерът Николай Денков. Той обясни, че затруднението, което имат, се дължи на това, че смяната на състава на КЗП по време на служебното правителство е направена по начин, който в момента се оспорва в съда. Той коментира, че Комисията не може да си изпълнява задълженията и кабинетът търси устойчиво решение на проблема.
Попитан дали ще участва в разговорите за попълване на позициите в регулаторните институции, Денков отговори, че ще участва в дискусиите, тъй като е част от лидерския екип на "Продължаваме промяната - Демократична България", но разговорите по същество не са започнали. Той подчерта, че решенията ще се вземат от Народното събрание. По думите му там трябва да се реши какъв ще е подходът, каква ще е ролята на обществения съвет и дали към всички регулатори ще се подходи по един и същи начин.
/РН/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text