site.btaНяма тенденция за намаляване на търсенето на фойерверки по празниците, отчитат от специализирани магазини
Интересът към фойерверките се запазва, не се забелязва тенденция за намаляване на търсенето, отчитат от специализираните магазини.
Преди Нова година природозащитни организации предупредиха, че зарята и пиратките стресират животните.
Няма промяна, хората, които харесват фойерверки, продължават да ги купуват, коментира за БТА Алексей Анев, управител на столичен магазин за пиротехнически изделия.
Пиратките са едни от най-купуваните, са неговите наблюдения. Той обаче предупреждава, че тази година особено голям проблем има с непълнолетни, които искат да купуват пиратки. Тъй като магазините им отказват продажба, те стоят отпред и молят по-възрастни клиенти да им ги купуват. Някои от хората изпълняват желанието им и им дават пиратките, което понякога води до инциденти, разказа той и апелира за по-отговорно поведение от страна на възрастните, за да не се допуска деца да боравят с пиротехнически изделия.
Анев коментира още, че българите търсят фойерверки не само за Нова година, но и за лични празници като сватби и рождени дни. Според него много хора не си дават сметка за голямата разлика между това да наемат професионалисти и сами да си правят заря. Ние имаме лицензи, имаме обучени пиротехници, които знаят какви са правилата за безопасност, кои са местата, където може да се направи заря. Да, това е малко по-дълга процедура, но нещата се случват безопасно, отбеляза той и допълни, че освен това експертите имат оборудването и техниката да направят зарята по-ефектна, като я синхронизират с музика например.
Има интерес към фойерверките, категоричен е и Димитър Димитров от специализиран магазин в Бургас. Той също не забелязва тенденция да намаляват купувачите, даже наблюдава обратното. По-скоро намалява търсенето на пиратки, а се увеличава интересът към по-красивите, цветни фойерверки. Преди се купуваха основно пиратки, които произвеждат само шум и нищо красиво, сега се търсят други изделия, които имат и светлинния ефект - пиробатерии, римски свещи, ракети, разказа Димитров. Най-предпочитани са пиробатериите, които са и най-лесни за употреба. По негови наблюдения парите, които хората са склонни да отделят за това забавление, са около 100 – 150 лева.
Той предупреди, че първата грешка, която се допуска във връзка с безопасността, е, когато изделията не се закупуват от специализирани магазини, където има консултанти. Експертите могат да им обяснят как се борави най-безопасно със самото изделие, какви рискове има, каза Димитров. Неговият съвет е фойерверки да се купуват от специализирани магазини, защото там има компетентен персонал, който може да даде разяснения.
Той също апелира да не се дават пиротехнически изделия в ръцете на деца. Има неразумни родители, които закупуват пиратки и ги предоставят на децата си и тогава стават най-големите наранявания, каза Димитров, като отбеляза, че е трудно в такива случаи да се осъществява надзор. Затова смятам, че деца не трябва изобщо да използват такива изделия, заяви той.
Според него причините за наранявания са най-вече в неправилната употреба. За пиратките например никой не спазва указанията, написани на опаковката, обясни той и апелира възрастните да бъдат по-отговорни.
И от магазин за пиротехнически изделия в Пловдив не са забелязали намаляване на броя на купувачите. Интерес има не само около новогодишните празници, а през цялата година - за рождени дни, други тържества, коментираха продавачите. По техни данни пиратките и пиробатериите са най-предпочитани, като средно хората са склонни да похарчат между 50 и 100 лева за това. Най-големият проблем е, ако пиротехническите изделия се употребяват в нетрезво състояние, иначе не са сложни за употреба и, ако се спазват инструкциите, няма нищо притеснително, отбелязаха оттам.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text