site.btaСрамен е начинът, по който се промени Конституцията, поправките ще останат в историята с етикета „анти Радев“, смята Илияна Йотова
Срамен е начинът, по който се промени българската Конституция. Тепърва ще видим как ще проработят и отделните текстове, защото тази Конституция според мен в историята и тези поправки, не цялата Конституция, разбира се, а поправките, ще останат с етикета „анти Радев“. Това каза в предаването „Лице в лице“ по бТВ вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея имаме още един прецедент - конституционни текстове да бъдат атакувани едновременно от парламента и от президента. Вицепрезидентът попита защо за промените в основния закон не е имало обществената дискусия, а поправките са били „на тъмно“ и така гражданите не са били запознати с мотивите, с аргументите.
„Конституцията не са само текстове, които регламентират дейността на различните институции и власти, Конституцията е нещо много повече, тя регламентира нашите собствени обществени отношения, нашите права като граждани и е доста срамно това, което се случи.“ допълни Йотова.
Според Илияна Йотова не е било редно парламент, който се радва на 8 % обществена подкрепа,, да прави такива сериозни промени в основния закон. Тя попита дали не е било по-честно да има Велико народно събрание, ако се налагат толкова драстични промени в Конституцията.
Не е проблемът в баланса на властите, проблемът се казва президентът Румен Радев и страхът от него, от неговата популярност, от това, че хората го харесват, че припознават в негово лице единствения свой говорител, каза още Илияна Йотова.
По повод текста за двойното гражданство на депутати и министри, Йотова обясни, че президентът, когато е коментирал темата преди няколко години, е имал предвид хора, които са родени българи и получили друго гражданство. Според нея от така записания текст могат да се възползват всички, които са получили българско гражданство.
За предложението на Австрия за така наречения въздушен Шенген вицепрезидентът заяви, че то цели България никога да не влезе пълноправно в Шенген, защото тази първа стъпка, без никакъв график, подплатен с аргументи и условия кога ще бъдат отворени и другите граници, не означава почти нищо, защото големият проблем на нашите граници е сухопътното преминаване.
Според Йотова кабинетът не е успял да се възползва от падането на мониторинга от страна на Европейската комисия.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text