site.btaПарите за земеделците са с 500 млн. лв. повече от тези, които получиха през 2023 г., каза министър Асен Василев
Парите за земеделците са с 500 млн. лв. повече от тези, които получиха през 2023 г. , каза министър Асен Василев в отговор на предложение, направено от „БСП за България“, за национални мерки за подкрепа на земеделските производители във връзка с войната в Украйна. Предложението предвижда 422 млн. лв. за политиката за осигуряване на подкрепа на земеделските стопани по национални мерки и за компенсиране на повишените цени на енергоносители, фуражи, препарати за растителна защита, горива и торове. То бе отхвърлено в пленарна зала с 58 гласа „за“, 63 – „против“ и 62 – „въздържал се“.
В подкрепа на предложението изказвания направиха Даниел Петров от „Възраждане“, Ализан Яхова от ДПС, както и Десислава Танева от ГЕРБ-СДС.
Министър Василев посочи, че и от ГЕРБ, и от ДПС също са искали да има национални субсидии. Той отбеляза, че 2021 г. общите субсидии, български и европейски, за земеделието са 2, 440 млрд. лв. През 2022 г. бяха вдигнати на 3, 086 млрд. лв., а през 2023 г. - на 3, 603 млрд. лв. За догодина е предвидено увеличение на общите субсидии - национални и европейски, до 4, 108 млрд. лв., тоест 505 млн. лв. повече, заяви Василев.
Ако решите, че искате да свалим финансирането на Стратегическия план на 15% и да ги отделим като национални мерки, няма проблем, сумата между другото ще бъде по-голяма от тази, която вие предлагате. Проблемът е, че ако сега го направим в бюджета, че националните мерки са до юни, докато такъв проблем с финансирането по Стратегическия план нямаме. Винаги можем да вземем финансирането по Стратегическия план и да го пренасочим по национални мерки, разясни министър Василев. По думите му ако парите се пренасочат към национални мерки, не е ясно дали реално ще стигнат до земеделците.
Иван Иванов представи предложението на левицата. Той отбеляза, че със започването на войната в Украйна ЕК вече на два пъти разрешава държавите членки да подпомагат своите земеделски производители с национални средства за преодоляване на вредните последствия от войната в Украйна. За тази година и за предишната година размерите бяха изключително сериозни и те до голяма степен оставиха сектора жизнен, посочи той. За първи път в бюджет 2024 г. подобна държавна помощ няма. Всички земеделски производители в момента са изключително притеснени, войната в Украйна продължава, не се знае как това ще се отрази допълнително на цените на торове, препарати и съответно е нормално и логично в тази ситуация НС да застане зад нашите земеделски производители, апелира депутатът.
Парламентът гласуваха бюджета на земеделското министерство, в който предвидените приходи са в размер на 204 386 000 лв. Текущите разходи са предвидени в размер на 303 743 700 лв., капиталовите - 29 300 000 лв. Предвидените бюджетни взаимоотношения трансфери от централния бюджет са в размер на 173 936 200 лв. БСП поискаха и повече пари за Селскостопанска академия в размер на 63 909 000 лв. вместо предвидените 53 млн. лв., но предложението бе отхвърлено.
Поискано бе и увеличение на разходите за персонал за агенциите „Рибарство и аквакултури“, ИА „Борба с градушките“ и Българска агенция за безопасност на храните, но предложението не бе прието. Кръстьо Врачев от левицата настоя, че средствата за персонал в министерството на земеделието следва да бъдат увеличени с 44 млн. лв., за да се осигури 20 процента увеличение на заплатите за персонала, работещ на терен, но предложението не бе прието. Разчетите за Държавен фонд „Земеделие“ предвиждат приходи, помощи и дарения в размер на 3 000 000 лв. разходи в размер на 528 807 900 лв. и бюджетни взаимоотношения от 495 832 500 лв. За политика на МЗХ в областта на земеделието в селските райони са предвидени 495 832 500 лв. , а за рибарството и аквакултури - 433 000 лева.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text