site.btaМинистър Юлиян Попов участва в последното за годината заседание на Съвета на ЕС по околна среда
Днес в Брюксел се проведе последното за 2023 г. заседание на Съвета на Европейския съюз (ЕС) по околна среда. Ръководител на българската делегация е министър Юлиян Попов, съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Министрите проведоха ориентационен дебат по предложението за Директива относно мониторинга и устойчивостта на почвите – първия по рода си законодателен акт на Съюза за здравето на почвите. Ключов елемент от предложението е определянето на дългосрочна цел всички почвени екосистеми в ЕС да бъдат в добро състояние до 2050 г., в съответствие със стратегията на ЕС за почвите до 2030 г. Всички делегации приветстваха предложението и изразиха обща подкрепа за заложените цели. Общо бе разбирането, че предоставянето на гъвкавост е от ключово значение, за да се вземат предвид специфичните национални и регионални характеристики и да се даде възможност за адаптиране на съществуващите национални системи за мониторинг към разпоредбите на предложението.
България приветства концепцията за създаване на рамка за мониторинг и на условия за действия за устойчиво управление на почвите и за преодоляване на щетите, произтичащи от увреждането на почвите. „Бъдещата рамка за мониторинг ще има значителен принос за спиране на процесите на деградация и ще стимулира научни и промишлени изследвания, които ще спомогнат за анализ на тенденциите в управлението на сушите и бедствията и устойчивостта спрямо тези явления“, подчерта министър Попов.
Съветът постигна общ подход по предложението за Регламент относно опаковките и отпадъците от опаковки като основа за стартиране на преговорите с Европейския парламент. Законодателното предложение има за цел да предотврати генерирането на отпадъци от опаковки, да насърчи рециклирането и да създаде пазар за вторични суровини. Общият подход от Съвета гарантира баланс между амбицията на законодателното предложение за намаляване и предотвратяване на генерирането на отпадъци от опаковки и същевременно – предоставяне на достатъчно гъвкавост на държавите членки при прилагането на регламента.
По време на заседанието министър Попов представи информация за проведеното събитие на високо ниво в Българския павилион на КОП28 в Дубай, организирано съвместно от българското правителство и УНИЦЕФ и посветено на младежта и действията в областта на климата. Акцент в изказването си министърът постави върху Декларацията на УНИЦЕФ за децата, младежта и климата и ролята на правителствата за насърчаване на неотменимото право на децата на здравословна околна среда, както върху и необходимостта да се предприемат стъпки за включване на тези права в прилагането на Парижкото споразумение. Министър Попов призова държавите членки, които още не са го направили, да се присъединят към Декларацията.
Заседанието продължава с дебат по предложението за Регламент относно рамка за мониторинг за устойчиви европейски гори. България ще подчертае значението на горите и горските екосистеми за справяне с екологичните предизвикателства, като в същото време споделя разбиране за необходимостта да бъде повишена устойчивостта на горите.
На Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН по измененията на климата (КОП) тази година България за първи път участва със собствен павилион, който бе открит от президента Румен Радев на 1 декември, припомня БТА.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text